İnstagram Takipçi Satın Al

Bekçilerin Ceza Yazma Yetkisi Var mı?

02.05.2019
A+
A-
Bekçilerin Ceza Yazma Yetkisi Var mı?

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyenler, bekçilerin ceza yazma yetkisi var mı sorusunu gündeme getirmekte, herhangi bir nedenden dolayı ceza yazıp yazamayacaklarını bilmek istemektedir. Bekçiler, şehirdeki en büyük mülki amirin emrindedir ve genel zabıtaya yardımcı olan silahlı bir kuruluşun mensubudur. Bekçiler, polisin sorumluluk bölgesinde ilçedeki en büyük polis amirine, jandarma sorumluluk bölgesinde ise jandarma birlik komutanına bağlıdır. Bekçilerin görevi genel asayişi korumak, saldırganları yakalamak, suçun işlendiği anda ya da sonrasında sanıkları ele geçirmek, toplantı ve gösteri yasasına muhalefet edenleri genel kolluk güçleri gelene kadar önlemek, adli vakıalarda delillerin kaybolmamasını sağlamak, uyuşturucu kullanılan, satılan ve yapılan yerleri gerekli yerlere haber vermek, halka açık yerlerde oynanan kumarı kolluk güçlerine ihbar etmek, görev alanı içinde gizli fuhuş yapanları bildirmektir. Bekçinin her ne surette olsun ceza yazma yetkisi yoktur.

Görevdeki Bekçi Ceza Yazabilir mi?

Bekçiler, görev bölgeleri içinde yer alan menkul ve gayrimenkullerin korunmasında sahipleri tarafından eksik alınan tedbirlerin tamamlanmasını sağlaması, mesai saatleri içinde gördükleri, duydukları, şüphelendikleri şahıs ya da şahıslarla olayları, mesai saati bitmeden bağlı bulunduğu bildirmekle sorumludur. Bekçilerin ayrıca mesai saatleri içinde görev yerlerini sürekli olarak dolaşmaları da gereklidir. Bekçi, görev yaptığı mahalle sakinlerinin sağlık ve selametleri ile dinlenmelerinden de mes’uldür. Çarşı ve mahalle bekçileri, yol ortasında düşüp kalmış, yolda hastalanmış, kazaya uğramış, genel durumu yardıma muhtaç olarak görünen kişilere yardım etmelidir. Bunların yanı sıra çocukların, engellilerin, kimsesizlerin yerlerine ya da ailelerine teslim edilmesini sağlamak da bekçilerin görevleri arasındadır. Ancak bu teslimin en yakın kolluk kuruluşuna yapılması gereklidir. Ayrıca çevreyi rahatsız edenleri uyarmak da bekçilerin görevidir. Bekçilerin ceza yazma yetkisi var mı denildiğinde de kabahatler kanunu çerçevesinde bile olsa ceza yazma yetkisinin olmadığı bilinmelidir.

Bekçiler Hangi Durumda Ceza Yazabilir?

Kara yolu trafik güvenliğini tehlikeye düşürdüğü sabit olan makas atma, araç kullanırken cep telefonu kullanma, emniyet kemeri takmama ve benzeri kural ihlallerinde polis ve jandarma “Trafik Kural İhlali Tespit Tutanağı” tanzim etmektedir. Polis ve jandarmanın haricinde bekçilerin ceza yazma yetkisi var mı denildiğinde, çarşı ve mahalle bekçileri dahil olmak üzere herhangi bir birime ya da kişiye böyle bir yetkinin verilmediği belirtilmektedir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.