Bekçi Olmaya Engel Durumlar

03.05.2019
A+
A-
Bekçi Olmaya Engel Durumlar

Bekçi olmak için çok sayıda kişi başvuru yaparken, bekçi olmaya engel durumlar ile ilgili bilgilenmek, hayal kırıklığına uğramamak için önemli bir detaydır. Çarşı ve mahalle bekçisi alımı polis akademileri tarafından yapılmaktadır. Bekçi alınacağı zaman öncelikle polis akademisinin internet sitesi aracılığı ile duyuru yapılmaktadır. Bu duyurunun ardından ön başvurular açılmakta, çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyenler e-devlet şifresi ve TC numarası ile başvuru yapılmaktadır. Sonrasında ise asıl başvurunun yanı sıra evrak teslimi yapılmaktadır. Bu aşamalardan sonda ön mülakat yapılmakta, adaylar sağlık kontrolünden geçirilmektedir. Sözlü mülakat ve yazılı sınavın ardından adaylar fiziki yeterlilik parkuruna girmektedir. Bu aşamaları başarı ile sonuçlandıran adaylar için güvenlik soruşturması yapılmaktadır. Yapılan soruşturmanın ardından haklarında olumsuz bir durum olmayan kişilerin ataması yapılmaktadır.

Hangi Adli Sicil Kayıtları Bekçiliğe Engeldir?

Bazı suçlar çarşı ve mahalle bekçiliği yapılmasına engel oluşturmaktadır. Örneğin ağır hapis ya da altı aydan fazla hapis cezasının yanı sıra affa uğrasala bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak ya da yüz kızartıcı başka bir suçtan dolayı hapis cezası alanlar, Türk toplumunda kötü bir ününün olması, kamu haklarından mahrum olacak bir suçunun bulunması, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası alması, memuriyete engel olan bir suçun bulunması, silah taşımaya engelinin olması, Sağlık Yönetmeliği’ndeki şartların tamamını taşımaması, bekçiliğe engel bir durumdur. Bekçi olmaya engel durumlar arasında, bekçi adayının kendisinin ya da evliyse eşinin; genelev ya da benzeri bir yerde çalışmış olması, fuhşa aracılık etmesi, genel ahlak ve edebe aykırı türdeki yazılı, sesli ve görüntülü eserleri üretmesi ya da satması, kumar oynamak ya da uyuşturucu madde satmak, bulundurmak ve temin etmek suçundan adli ya da idari soruşturma yapılması, bu suçlardan hüküm giymesi de vardır.

Bekçi Olmayı Ne Engeller?

Çarşı ve mahalle bekçiliğine yapılan başvurunun kabul edilebilmesi için bazı şartlar vardır. Bekçi adaylarının alkol ve uyuşturucu nedeniyle tedavi görmemesi, Sağlık Yönetmeliği hükümleri dışında herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmaması, terör örgütlerinin ve bu örgütlerin yasal ya da yasa dışı eylemlerine katılmaması, başvurunun yapıldığı tarihte herhangi bir siyasi parti ya da partilerin yan kuruluşlarına üye olmaması gereklidir. Ayrıca bekçi olmaya engel durumlar arasında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonuçlarının olumlu olması da vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.