Bekçilikte Değişen Şartlar Neler?

20.05.2019
A+
A-
Bekçilikte Değişen Şartlar Neler?

Çarşı ve mahalle bekçiliği için çok sayıda kişinin başvurması üzerine bazı şartlarda değişikliğe gidilmiştir ve bekçi olmak isteyenler, bekçilikte değişen şartlar neler sorusunu sorarak su iye uygun olup olmadıklarını öğrenmek istemektedir. Bekçi alımında mezuniyet, askerlik, yaş ve ikamet şartlarının iyileştirilmesini beklerken askerlik şartı ilen az lise mezunu olma şartı ve ikamet şartı da ikamet şartı da getirilmiştir. Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğü giren “Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği” doğrultusunda çarşı ve mahalle bekçiliği alım ilanlarına müracaat edecek adayların bazı şartları yerine getirmesi gereklidir. Bu şartları taşımayan kişilerin çarşı ve mahalle bekçiliği görevine kabul edilmeleri söz konusu değildir. Adayların bu şartları bilerek başvurmaları gereklidir.

Bekçilikte Değişen Şartlar Var mı?

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak için öncelikli aranan koşul, Türk vatandaşı olmaktır. Bunun yanı sıra erkek adayların askerlik yükümlülüğünü yerine getirmiş olması gereklidir. Ayrıca ağır hapis ya da altı aydan fazla hapis cezasına çarptırılmamış olmak da şartlardan biridir. Bunun yanı sıra affa uğransa bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, hileli iflas ya da yüz kızartıcı başka bir suçta dolayı hapis yatmamak da gereklidir. Bunlar ilk görünen şartlardır.

Genel şartlar arasında kamu haklarından ve kamu hizmetlerinden mahrum olunmaması, memuriyete engel olacak bir halin olmaması, silah taşımaya ya da silahlı bir şekilde görev yapmaya yasal bir engelin bulunmaması, Sağlık Yönetmeliğindeki şartların taşınması, alkol, uyuşturucu ya da uyarıcı madde kullanıldığı için tedavi görülmüş ya da görülmeye devam edilmemesi, Sağlık Yönetmeliği hükümlerinin dışında herhangi bir nedenden dolayı polis eğitim kurumlarından çıkarılmaması da gereklidir. Bekçilikte değişen şartlar neler denildiğinde bu yukarıda yer alan şartların aynen korunduğu da bilinmelidir.

Bekçilikte Yaş Şartı Değişti mi?

Çarşı ve mahalle bekçiliğinde yaş şartında da değişiklik olduğu göze çarpmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde çarşı ve mahalle bekçiliğine başvuracak adayların 30 yaşından gün almaması gerektiği belirtilmiştir. Bekçilikte değişen şartlar neler denildiğinde bu şartın 18 yaşının tamamlamasının ardından yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınacağı, başvuru tarihi itibariyle 18 yaşının tamamlanması ve 31 yaşından gün alınmamış olması gerektiği öne çıkmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.