Yanıklar Uzman Çavuşluğa Engel mi?

19.05.2019
A+
A-
Yanıklar Uzman Çavuşluğa Engel mi?

Uzman çavuş olabilmek için bazı kriterler gereklidir ve bu nedenle mesleğe adım atmak isteyenler, yanıklar uzman çavuşluğa engel mi sorusunu da sorabilir. Özellikle vücudunda hayatlarını zorlaştırmayacak yanıklar olanlar, bu soruyu sıklıkla araştırır. Vücutlarında yara izi ya da dövmesi olan asker adayları bu soruların cevaplarını ararken, özellikle yara izi, yanık izi, dikiş izi ve dövme gibi .azı işaretlerin önceleri uzman çavuşluğa engel bir durum oluşturmuştur. Ancak uzman çavuşluk için bazı kurallarda esneklik sağlanmıştır. Bu sayede vücudunda yara izi, yanık izi ve dövmesi bulunanlar askeri sınavlara girebilir. Zorunlu askerlik hizmetinde yara, yanık, dövme, dikiş gibi izler sorun değildir ancak uçman çavuşlukta sınavlara girememe riski ile karşı karşıya kalınır. Eski yönetmelikte küçük bir yanık izinin bile uzman çavuş olmak için engel oluşturduğu belirtilmiştir ancak yürürlükteki yönetmelikle bu durum değişmiş, dövme, yara izi, yanık izi ve dikiş izi olanların da askeri sınavlara girebilmesinin önü açılmıştır.

Vücuttaki Yanıklar Uzman Çavuş Olmayı Önler mi?

Eski yönetmelikle vücudunda yara izi, yanık izi, dikiş izi ya da dövme bulunanın uzman çavuş olmasının önü kapanırdı. Günümüzde yanıklar uzman çavuşluğa engel mi denildiğinde ise yani yönetmelikle birlikte bu durumunun aha esnek bir hale getirildiğini söylemek söz konusudur. Ancak bu yönetmeliğin her izi kabul ettiği anlamı çıkarılmamalıdır. Vücutta bulunan yarık izi ve diğer izlerin en fazla 20 cm’ye kadar olanına müsaade edilmiştir. Üniformadan görünmeyecek şekilde olması durumunda maksimum 50 cm’dir. Yönetmeliğin yumuşatılmasındaki en büyük etken ise dövmesi olan insan sayısının fazla olmasıdır. Ayrıca yanık izi kişinin kendi inisiyatifinde oluşmamıştır. Yanık izi görüntüsü ile ilgili belli bir sınırlama yoktur ancak dövmelerin içeriğinin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kabul edebileceği şekilde olması şarttır.

Yanık İzleri Uzman Çavuşluğu Engeller mi?

Yanık izlerinin yazlık üniformadan görünmeyecek şekilde olması gereklidir. Dövme konusunda da siyasi, dini veya ideolojik ifadeler içermemesi şart koşulmuştur. Vücudun çoğunluğunu kaplamayan, ayrımcılık sembolü olmayan, kıyafetle büyük bir kısmı kapana dövmeler ya da yanık izlerinin olması makul karşılanmıştır. Dolayısıyla yanıklar uzman çavuşluğa engel mi sorusuna “engel değil” şeklinde cevap verilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Hakkı Özçelik dedi ki:

  Sırtımda küçük bir diliş izi bulunmakta yaklaşık 5 cm
  Bu başvurmama engel midir acaba?

 2. Mehmet Ali dedi ki:

  Genelde çoğu kişinin aklına takılan bir soru yararlı olmuş.

 3. Salim dedi ki:

  Böyle şeyleri takan çok tip var muayenede falan ama rahatlıkla geçersiniz.

 4. Yusuf Şafak dedi ki:

  Bu kararı kesinlikle saçma buluyorum, her insan sevdiği mesleği yapabilme hakkına sahip olmalıdır. Bu tür şeyler insanı sevdiği meslekten soğutmamalıdır.

  1. Oğuzhan Akdağ dedi ki:

   Elimin üzerinde tava ile temastan dolayı 3 cm lik bı yanık izi var uzman olarak kalmama engelmi yardımcı olabilirmisiniz?

   1. admin dedi ki:

    Küçük olduğundan sıkıntı çıkmayacaktır.