Polislikte Yaş Sınırı Kaçtır?

17.05.2019
A+
A-
Polislikte Yaş Sınırı Kaçtır?

Çoğu kişi polis olmanın hayalini kurar ancak polis adaylığına başvurmadan önce polislikte yaş sınırı kaçtır sorusunun cevabının bilinmesi önemlidir. Polis olabilmek için 30 yaşından gün almamış olunması gereklidir. Polis olabilmek için hazırlanan yönetmelikteki yaş sınırını belirleyen ifadeler, 1 Ocak” olarak değiştirilmiştir. Değişikliğe göre Polis Meslek Eğitim Merkezi’ne başvuru yapmayı düşünen ve halen emniyet bünyesinde görev yapanlar, sınav yılındaki ocak ayının 1’i itibariyle 45 yaşından ün almamış olması gereklidir. Ayrıca emniyet mensubu olmayan ancak polis olmak isteyenlerin ise 30 yaşından gün almaması şarttır. Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin polis alım ilanlarına müracaat yapacak olan adayların 18 yaşını tamamlamalarının ardından yaptırdıkları yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alındığında, sınava girilen yılın Ocak ayının 1’i itibariyle erkek ve kadın adayların 30 yaşından gün almaması da gereklidir.

Kaç Yaşında Polis Olunabilir?

Polis olmak isteyenler, öncelikle Polis Meslek Eğitim Merkezleri Öğrenci Adaylığına başvuru yapmalıdır. Bunun için T.C. vatandaşı olmak, önlisans, lisans mezunu ya da bunlara denkliği YÖK tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının birinden mezun olmak, ÖSYM tarafından yapılan KPSS’den belli bir puan almış olmak, 18 yaşın tamamlanmasının ardından yapılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaşın dikkate alınması şartıyla, sınav tarihinde 30 yaşından gün almamış olmak, kadınların 162 cm, erkeklerin 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 ile 27 arasında olmak gibi şartlar bulunmaktadır.

Polis Olmak İçin Neler Yapılmalı?

Polis olabilmek için belirtilen tüm şartların bulunması gereklidir. Bu şartların birinin bile olmaması durumunda polis adayı olmak zordur. Bunların yanı sıra vücuttaki yara ve yanık izi ile dövmelerin, yazlık üniformadan görünmeyecek şekilde olması da önemlidir. Polislikte yaş sınırı kaçtır denildiğinde bu ayrıntılara da dikkat edilmesi gereklidir. Şartları taşıyan ve 30 yaşını aşmamış tüm Türk vatandaşlarının polis olmasına imkan vardır. Ancak yazılı sınav ve mülakatlarda belli bir puanın altında olmamak gereklidir. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü’nün polis adaylarında aranan sağlık koşullarının belirtildiği yönetmelikte bulunan tüm şartlara da uygun olmak gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Mümtaz Özpolat dedi ki:

  Boyum 1,65.
  Bu konuda hiç bir istisna yok mu acaba?

 2. Göksenin Akıncı dedi ki:

  Boy tutuyorda kitle endexi tutmuyor 🙂

 3. can uyar dedi ki:

  Bekçiyle polisin boyu aynı mıymış? Daha öncesinde boydan dolayı polis olamayanlar bekçi oluyordu şimdi ikisinin limiti de eşitlenmiş.

 4. Mustafa Yılmaz dedi ki:

  Asayiş ve operasyonel faaliyetlerde görevlendirilecek polisler için bu sınır önemli. Ancak bilişim ve diğer masa başı çalışan personel için yaş sınırının gereksiz olduğunu düşünüyorum.

 5. Bülent dedi ki:

  30 yaşını aşmış biri olarak artık bu meslek benim adıma çok uzak.Ancak çok gurur verici bir iş kolu.Düşünen gençlerimize şimdiden başarılar dilerim.

 6. Ali Öztürk dedi ki:

  Boy bir kaç santim ile tutmadığı için polis olamayan ve sınavı kazanan bazı kişiler biliyorum, bu sorunu basketbol ile aştılar. Umarım mesleği isteyen ve hak eden herkes bir gün kazanır.

 7. Mervetufan dedi ki:

  60 a kadar yolu olmali. Genç olupta hantal insan çok var.

 8. Gürkan Bozok dedi ki:

  Her türlü tutuyor desenize 😀 Yaş az kalmış fakat başvurmak için engel yok keşke daha önceden öğrenseydim çok teşekkürler bu paylaşım için

 9. İlker TR dedi ki:

  50 yaş yeterli bence daha fazlası masa başı olabilir o yaştan sonra sokakta ne işi olur

 10. Mehmet Karasoy dedi ki:

  Boyum ideal ama kitle endeksim biraz daha yüksek malesef. Yararlı bir makale fakat üzüldüm ben olamayacağım için:(

 11. Yusuf Paçacı dedi ki:

  Öncelikle iyi günler. Lise mezunu olduktan sonra polis olmak istiyorum da boyum 180 lakin şöyle bir durum var üniversite sınavından kaç net yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim. Son olarak da bu mesleğin bekçilikteki farkı nedir bunu da cevaplar mısınız tekrardan iyi günler dilerim iyi forumlar dilerim teşekkürler.

 12. Furkan Dikyol dedi ki:

  Bu sitedeki makaleleri bu yüzden çok seviyorum adamlar konunun dibine kadar Girip anlatıyor her çeşitten her konu var ilerlemeniz için burdayız