Bel Fıtığıyım Polis Olabilir Miyim?

19.10.2019
A+
A-
Bel Fıtığıyım Polis Olabilir Miyim?

 

Günlük yaşam süresince gerek gerçekleştirilen ağır kaldırma işlerinden gerek vücudun günlük duruş bozukluklarından gerekse de kalıtsal olarak bel bölgesi problemleri yaşanabilmekte. Bu problem genelde dinlenme ile geçse de ilerlemesi durumunda fıtığa sebebiyet verebilmekte. Bel fıtığı oluşumu kişilerin günlük fiziksel aktivitelerini son derece engelleyen bir hastalık olarak karşımıza çıkmakta. Özellikle kişiler ani olarak yaptıkları bazı hareketlerde bel bölgesinin kitlenmesi sonucu hareket edemez hale bile gelebilmekte. Bu durumda olan kişilerin akıllarında ise bel fıtığı polisliğe engel mi sorusu yatıyor.

Polis olmak isteyen adaylardan öncelikle başvuru için sağlık raporu talep edilmektedir. Sağlık raporunda belirtilen fiziksel durum yönetmelikte arz edilen fiziksel yeterlilikler ile karşılaştırılarak kişinin öğrenciliğe kabul edilip edilmeyeceğine karar veriliyor. Bel fıtığı polislikiçin bir engel oluşturur mu sorusunun cevabı için bu yönetmelikte geçen ilgili maddelerin gözden geçirilmesi gerekiyor. Bel fıtığı ile alakalı olarak belirtilen maddeler;

  • Omurganın, omurga ek bölgelerinin patolojileri, gevşeklikleri, disk patolojileri, boyun-göğüs-bel fıtıkları, sinir sıkışmaları polisliğe engeldir.
  • Omurgaya direk olarak, omurga ek bölgelerine, spiral kanala yapılmış olan her türlü cerrahi işlem polisliğe engel oluşturmaktadır şeklinde sıralanmıştır.

Bel Fıtığıyım Polis Olabilir Miyim

Bel Fıtığı Polisliğe Engel Mi?

 

Yukarıda maddelerine yer verilen yönetmeliğin maddelerine göre bel fıtığı polislikiçin kesin bir şekilde engel oluşturacaktır. Bunun da sebebi yazının önceki kısımda bahsedildiği gibi bel fıtığının kişiyi fiziksel olarak oldukça kısıtlamasıdır.

Yönetmelikte belirtilmiş olan bu duruma istisna olabilecek tek bir durum mevcuttur. Bu da bel fıtığı için herhangi bir tanı konulmamış olup bel fıtığı için cerrahi operasyon geçirmemiş olmanızdır. Cerrahi operasyon geçirmemiş ya da bel fıtığı vücudun fizyolojik patolojisini değiştirmeyen kişilerin polis olmaları için bel fıtığı bir engel çıkarmayacaktır. Bu durumun anlaşılabilmesi için de bel fıtığının şiddetinin ölçülmesi gerekmektedir. Dolayısı ile bir uzman ile görüşülüp bel fıtığı için gerekli testler yapıldıktan sonra bel fıtığı için cerrahi bir müdahale gerekmiyor ve fıtık kişinin yaşamsal hareketlerinde bir engel oluşturmuyorsa kişinin polis olması için bir engel değildir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.