Bir Polisin Sahip Olması Gereken Özellikler

22.10.2019
A+
A-
Bir Polisin Sahip Olması Gereken Özellikler

 

 

Herhangi bir meslek tanım olarak kişilerin günlük yaşamlarını sürdürebilmek için zamanlarını para ile takas etmeleri şeklinde açıklanabilir. Kişi günlük yaşamının çoğunu mesleğinin gerektirdiği uğraşlar ile geçireceğinden dolayı kişinin fiziksel, ruhsal durumu ile mesleğinin gerektirdiklerinin uygun olması gerekmektedir. Ancak bu sayede kişi mesleğini mutlu bir şekilde yerine getirebilir.

Ülkemizde kişinin ileride gerçekleştireceği mesleği seçerken uyguladığı en büyük kriter mesleğin getirdiği maaşıdır. Bu duruma da kişilerin gelecek kaygıları sebebiyet vermektedir. Meslek seçimi yapılırken bunun dışında kalan tüm kriterler ve gereksinimler arka planda tutuluyor. Her meslekte kişilerin sahip olmaları gereken belli başlı bazı özellikler bulunmakta. İdeal bir polisin sahip olması gereken özelliklerEGM Meslek Standartları kapsamında da belirtilmiş kişilerden beklenen yetkinliklerdir.

İdeal Bir Polisin Sahip Olması Gereken Özellikler

1.Soğukkanlı ve Sabırlı

 

Polis memurları görevlerini yerine getirirken soğukkanlılığını korumalı ve karşılaştıkları en üst düzey olayda bile sakinliklerini korumalıdır. Ani bir panik hali ile gerçekleştirilebilecek herhangi bir hata büyük sonuçlar doğurabilir.

2. Güler Yüzlü ve Etkili Bir Konuşmacı

 

Polis memurları devletin halka sunduğu hizmetin birebir yansımaları olduğundan dolayı halka karşı güler yüzlü olmalıdır. Halk ile sürekli iç içe bir hizmete sahip olmalarından dolayı halk üzerinde konuşmaları ile iyi bir etki yaratabilmelidirler. Halktan kimseler polis memurları ile iletişime girdiğinde kendilerini huzurlu ve güvenli hissetmelidirler.

3. Disiplinli ve Kararlı

 

Polis memurunun en önemli ilkesi disiplindir. İdeal bir polis memuru disiplinli ve gelen emirleri tam olarak uygulamada kararlı olmalıdır.

4. Tarafsız, Dürüst ve Misafirperver

 

Polis memurları herhangi bir durumda aldıkları kararlarda tamamen tarafsız bir şekilde davranmalıdırlar. Polis memurları meslekleri gereği dürüst ve halka karşı misafirperver olmalıdır.

5. Enerjik ve Esnek Çalışma Saatlerine Uygun

 

Polis memurlarının çalışma şartları gereği herhangi bir saatte görevlerini yerine getirmeye hazır olmalıdırlar. Bu durumda esnek çalışmaya uygun ve hangi durumda olurlarsa olsunlar enerjik ve pozitif bir psikoloji içerisinde olmalıdırlar.

 

Bir Polisin Sahip Olması Gereken Özellikler

6. Detaya Özen Gösteren, Şüpheci ve Araştırmacı

 

Polisler yaşanan olayların kanun çerçevesinde çözüm bulabilmesi için her detaya karşı özenle yaklaşmalıdırlar. Her detayı şüpheci bir yaklaşımla ele almalı ve detayları en ince ayrıntısına kadar araştırmalıdır.

Polis Memurlarında Bulunması Gereken Diğer Özellikler

 

Yukarıda detaylandırılan özellikler dışında ideal bir polis memurunda olması gereken özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Nazik, kibar ve iyi niyetli
 • Sır saklayan
 • Sempatik
 • Araç, gereç ve kullandıkları malzemeler konusunda özen gösteren
 • Temiz
 • Halka karşı ilişkilerinde duyarlı
 • Meslek etiğine sahip
 • Çalışkan
 • Yeniliklere karşı açık görüşlü
 • Planlı ve düzenli
 • Sorumluluk sahibi ve çalışma prensiplerine uyan
 • Uyguladığı meslek sırasında iş güvenliğine dikkat eden
 • Kendinden emin
 • Ciddi

Yukarıda sıralanan maddelerde bu mesleğin aslında ne kadar zor bir meslek olduğu anlaşılabilir. Bu mesleği yerine getirmek isteyen adayların bu özelliklerin tümünü barındırmaları gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Songül dedi ki:

  1.57 polis olabiliyormu

  1. admin dedi ki:

   Maalesef boyunuz kısa Türkiye şartları ile olamazsınız.