Hepatit B Polisliğe Engel Mi

23.10.2019
A+
A-
Hepatit B Polisliğe Engel Mi

 

Polislik için alım yapılırken adaylardan Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğince belirtilen sağlık raporu aldırılır. Alımlar ile alakalı tüm işlemler bu sağlık raporuna göre yapılır. Buna göre sağlık raporunda görülen bazı hastalıklar polis olmak için engel olabilmektedir. Buna benzer hastalıklardan biri olan hepatit b polis olmaya engel mi?

Hepatit Nedir?

 

Hepatit herhangi bir sebepten dolayı karaciğerin iltihaplanması durumudur. Genellikle kendini sarılık, iştahsızlık, halsizlik ile belli eder. Alkol ve ilaç kullanımında sıklıkla görülmektedir.

Hepatit Türleri ve Hepatit B Nedir?

 

Hepatit virüsün türüne göre farklı isimler alır. Hepatit B bu virüsün kan ile birlikte aktarılan cinsidir. Özellikle dövme işlemi yaptıranlarda, kulak deldirenlerde, uyuşturucu kullananlarda ya da cinsel ilişkiye girenlerde sıkça görülür. Pek çok durumda da virüsün kaynağı tespit edilememektedir.

Hepatit B Polisliğe Engel Mi

Hepatit B Polis Olmaya Engel Mi?

 

Sağlık Yönetmeliğinde bu hastalığa olan yaklaşım ile ilgili olan maddeler:

  • HBs antijeni pozitif (+) ya da HBV DNA’sı pozitif (+) olan kişiler öğrenciliğe kabul edilemezler. Ancak sağlık kurulu raporunda inaktif Hepatit B enfeksiyonuna sahip olduğu tanımlanan kişiler öğrenciliğe kabul edilebilirler.

Buna bağlı olarak inaktif Hepatit B enfeksiyonu kararı şu şekilde verilir:

  1. İlaç kullanımı ile regüle edilebilen hastalık durumunda inaktif hepatit b enfeksiyonu kararı verilemez.
  2. Anlık olarak ölçülen HBV DNA sonucu ile inaktif hepatit b enfeksiyonu kararı verilemez.
  3. HBsAg pozitif olan kişilerde inaktif hepatit b kararının verilebilmesi için kişinin en az 6 ay süreyle takip edilmesi, bu takip sırasında:
  • HBV DNA’nın 2000 IU/ml’nin altında ölçülmesi gerekmektedir.
  • ALT düzeylerinin normal olarak nitelendirilen koşullarda olması.
  • Karar sırasında gerçekleştirilecek olan karaciğer biyopsisinde fibrozis evresinin F0 ya da F1 olarak saptanması gerekmektedir.
  1. HBsAg(+) bulunduğu durumda, bu maddenin hükümlerini sağlayacak olan 6 aylık takip raporu bulunması durumunda inaktif hepatit b kararı verilebilir.
  2. HBsAg (+) bulunduğu durumda kişinin 6 aylık takip raporları yoksa o anda kişinin başvuru süreci öğrenci olamaz kararı ile sonuçlandırılır.

Açıklanan bu maddelere göre hepatit b polis olmaya engel mi sorusunun cevabı evet olarak gözükmekte. Ancak inaktif hepatit b enfeksiyonuna sahip olduğunuz gözlemlenir ve 6 aylık takip süresince belirtilen değerlerin altında tanımlar yapılırsa polis olmanız mümkün

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.