Psikiyatr İlaç Polisliğe Engel Mi

24.10.2019
A+
A-
Psikiyatr İlaç Polisliğe Engel Mi

Günümüzde çok fazla alımı olan polislik mesleği birçok gencin gözdesi halinde. Başvuru sırasında belirtilen şartları sağlayan gençler sınavlara girip başarılı oldukları takdirde polis olmaya hak kazanıyorlar. Başvuru sırasında beklenilen sağlık raporu incelenerek sağlık yönetmeliğine göre kontrolü yapılmakta. Sağlık yönetmeliğinde psikolojik hastalıklara ve psikiyatr ilaçlara olan yaklaşım yönetmelikteki ruh sağlığı ve hastalıkları maddesinde açıklanmaktadır. Bu maddeden psikiyatr ilaçları polisliğe engel mi sorusunun yanıtına ulaşılabilir.

Psikiyatr İlaç Polislik

Yönetmelikteki Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Şartları

 

  • Kişi ruhsal yönden sağlam olmalıdır. Geçmişte ya da şu anda hiçbir ruhsal hastalık, hafif ve orta derece konuşma bozuklukları, kişilik bozuklukları, intihar girişimi olmayacaktır. Bu durumların saptanması halinde kişinin öğrencilik başvurusu geçersiz sayılır.
  • Geçmiş muayeneye ve tedavinin ayrıntıları ile geçmiş ilaçların izlendiği sistemler üzerinden, kişinin son iki yıl içerisinde psikiyatrik yönden muayene olduğuna ya da psikiyatr ilaç kullandığına rastlanırsa:
  1. İlacın reçete edildiği sağlık sunucusundan, kişiye bahse konu olan tarihte ilaç reçete edilmesini gerektiren muayene detaylarını, tüm klinik bulguları ve tüm ayrıntıları açıklayan bir epikriz raporu alması istenir. Bu rapor incelenerek ilacın hangi sebeplerle kişiye reçete edildiği anlaşılmaya çalışılır.
  2. Epikriz raporu incelenmiş ise, psikiyatr ilacının reçete tarihinde, kişinin psikiyatrik tanı kriterlerinin karşılayacak düzeyde psikopatolojisinin varlığına, bahsi geçen psikiyatr ilacın tanı haricinde branş muayenelerindeki patolojik sürece destek olması amacıyla yazılıp yazılmadığı incelenir. Bahsi geçen psikiyatr ilaç psikiyatrik tanı ve semptomlar ile yazılmadıysa, epikriz raporundaki klinik semptomlar kısa süreli ve psikiyatrik hastalık içerisinde yer almayan bir tanı olduğuna karar verilirse öğrenciliğe engel değildir. Ancak epikriz raporu incelenip ilacın psikiyatrik bir hastalığın tedavisi amacı ile yazıldığına karar verilirse kişinin öğrenciliği kabul edilmez.
  3. Kişinin epikriz raporu herhangi bir sebeple görüntülenemez ise kişinin öğrenci olmasına engeldir.

Sağlık yönetmeliğinde geçen bu maddelere göre psikiyatr ilaçları polisliğe engel misorusunun cevabı evet olacaktır. Bu duruma istisna olan durum ise kişinin psikiyatrik bir hastalığı olup olmadığıdır. Bu durum için de kişilerin alanında uzman bir doktora danışmaları gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.