Polislik Göz Şartları 2019

24.10.2019
A+
A-
Polislik Göz Şartları 2019

Günümüz teknolojisinin büyük hızla ilerlemesi ile birlikte git gide dijital ekranlar ile daha fazla uğraşıyoruz. Bu parlak ekranlar ile uzun süre uğraşma sonucunda gözlerimiz çok hızlı bir şekilde kuruyor ve yoruluyor. Bu yorulmaların sonucunda da göz bozukluklarının görülme sıklığı artıyor. Dışarıda görülen insanlardan birçoğu düşük ya da yüksek seviyede görme bozuklukları ile uğraşmakta. Bu sorun ile uğraşan bazı gençler yaşadıkları görme bozukluklarının polis olmaları için bir engel oluşturup oluşturmadığını merak etmekte.

Polislik mesleği için öğrenci alımları yapılırken adaylardan sağlık raporu talep edilmekte. Adaylarda aranan şartlar ise sağlık yönetmeliğinde belirtilmekte. Öğrenci alımı için sağlık yönetmeliğinin sadece a bendi geçerli olup diğer kısımlar ise öğrenciliğe engel sayılmakta. Açıklanan sağlık yönetmeliği incelendiği takdirde polislik göz şartları 2019yılı için güncel bir şekilde öğrenilebilir.

 

Polislik Göz Şartları 2019

Sağlık Yönetmeliğinde Açıklanan Polislik Göz Şartları

 

  1. Görme bozukluklarında lens kullanımına izin verilmez.
  2. A) Renk körlüğüne sahip olan kişilerin polis olmasına izin verilmez.
  3. B) Şaşılık, göz kaslarında ya da sinirlerinde fonksiyon kaybı, göz kapağı düşüklüğü gibi problemler yaşan kişiler
  4. C) Tavuk karası ya da diğer retina bozukluklarına sahip olan kişiler
  5. D) Reaksiyon göstermeyen, göz ekleri, göz ve orbita içi yabancı cisimler
  6. E) Keratokonus, glokom gibi retina patolojileri
  7. F) Üveit, korioretinit benzeri göz ve göz eklerinin enfeksiyonları

Polislik için öğrenci alımlarında kabul edilmezler.

  1. Başvuru yapan adayların görme her iki göz için ayrı ayrı miyoplarda -2 diyoptriyi, hipermetrop olanlarda +1 diyoptriyi geçemez. Mikst astigmatlarda transpozisyon işlemi sonrası elde edilen değerlere göre işlem yapılır. Düzeltme sonrası her iki gözün görme güçlerinin toplamı en az 20’de 16 şeklinde olmalıdır. Düzeltme sonrasında gözlerden birinin görme gücü en az 10’da 7 olabilir, ancak bu durumda ise diğer gözün düzeltme gücü 10’da 10 yani tam olmak zorundadır.

Lazer Ameliyatı Polisliğe Engel Midir?

 

Daha önceki yıllarda lazer ameliyatı tedavisi ile göz rahatsızlıklarının düzeltilmesi polislik mesleği için alım yapılırken engel kabul ediliyordu. Ancak 2018 yılında sağlık yönetmeliği üzerinde yapılan değişiklik ile lazer ameliyatı olan kişilerin polis olmasının önündeki engel kaldırılmış oldu.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.