Böbrek Taşı Askerliğe ve Polisliğe Engel Mi?

19.05.2020
A+
A-
Böbrek Taşı Askerliğe ve Polisliğe Engel Mi?

Böbrek taşı rahatsızlığı veya böbreklerde bulunan yabancı maddeler dolayısıyla birçok insan rahatsızlık yaşamaktadır. Böbrek taşı bulunan vatandaşlar ve asker veya polis olma hayalleri olan vatandaşlar böbreklerinde bulunan bu yabancı maddelerin hayallerine engel olup olmayacağı konularında endişe duymaktadırlar. Ayrıca ülkemizde her erkek vatandaşa zorunlu olan zorunlu askeri göreve böbrek taşının engel olup olmadığını araştırıyorlar. Bu yazımızda sizlerle böbreklerde bulunan taş veya yabancı maddelerin askerlik ve polislik mesleğine veya zorunlu askerlik görevine engel olup olmadığı konusunda bilgilendirmeler yapacağız.

İlk olarak böbrek taşı oluşumunun nedeni kesin olarak bilinmese de genel tabir olarak kanda bulunan minerallerin böbreklerde tam olarak süzülmemesi ve böbrekte birikinti yapması nedeniyle oluşur. Böbrekte bulunan koruyucu maddelerin eksikliği nedeniyle çözünemeyen ve böbrekte biriken bu mineral taneciklerinin çoğunu kalsiyum oksalat maddesi oluşturur. Böbreklerde taş oluşmasının nedenleri arasında bozuk beslenme alışkanlıkları, eksik sıvı tüketimi, aşırı tuzlu gıdalar tüketmek ve idrar yollarında oluşan enfeksiyonlar neden olabilmektedir.

Böbreklerde Bulunan Taş ve Yabancı Maddeler Polislik Mesleğine Engel Olur mu?

Böbrek taşı polislik mesleğine kabul edilmek için herhangi bir engel oluşturmamaktadır ancak günümüzde birçok polis adayı böbreklerinde bulunan taş ve yabancı maddelerden dolayı askerliğe alınmamışlardır ve durumu yargıya taşırarak sorunu çözmüşlerdir. Sonuç olarak böbrek taşı polisliğe engel değildir fakat polis adaylarının böbrek taşlarından kurtularak başvuru yapmaları kendileri için daha sağlıklı olacaktır.

Böbreklerde Bulunan Taş ve Yabancı Maddeler Askerliğe Engel Olur mu?

Askerlik mesleğine alımlarda veya zorunlu askeri görevlere alımlarda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin belirlediği yönetmelik geçerlidir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin oluşturmuş olduğu yönetmeliğe göre böbrek taşı bulunan vatandaşlar A dilimi sağlık grubuna girerler ve A dilimi sağlık grubunda bulunan vatandaşlar için mesleğe ve göreve kabul için herhangi bir sağlık problemi bulunmamaktadır. Yani zorunlu askerlik görevi yapacak ve böbrek taşı bulunan vatandaşlar askere gidebilirler veya askerlik mesleği yapmak isteyen ve böbrek taşı bulunan vatandaşlar mesleğe kabul edilirler. Daha önceden böbrek taşları nedeni ile askerliğe kabul edilmeyen ve yargı yoluyla sorunu çözen bir çok vatandaş örneği vardır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.