İnstagram Takipçi Satın Al

Polis Özel Harekat Olma Şartları Nelerdir?

18.05.2020
A+
A-
Polis Özel Harekat Olma Şartları Nelerdir?

Daha çok tehlikeli ve risk taşıyan operasyon noktalarında gördüğümüz Polis Özel Harekat timleri, terör olayları, güvenlik sağlama ya da kurtarma operasyonları için özel olarak seçilirler. Polis Özel Harekat timi olabilmek için ise dışarıdan yapılan alımlara başvurmak ve PMYO mezunu olmak bir şarttır.

 

POLİS ÖZEL HAREKAT OLMAK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR

PÖH olmak isteyen kişiler Polis Eğitim Merkezi veya Polis Meslek Yüksek Okulu’nda eğitim ve öğretim görmelidir. Bu kuruluşlarda eğitiminiz devam ederken son sınıfta özel bir heyet gönderilir. Bu heyet PÖH olmak için gereken her şeyi öğrencilere anlatır ve PÖH olmak isteyenler ile bire bir ilgilenir.

Öğrencileri test etmek amacı ile ise okulun içinde bir parkur kurulur ve PÖH için adaylar bu parkuru tamamlamakla yükümlüdür. Parkuru başarı ile tamamlayanlar ise sözlü yapılan mülakata hak kazanır. Sonuçları ise polislik mesleğine başladıktan sonra bildirilir. Kişilerin görev yapacakları yere gönderilen tebliğ ile PÖH adayları 3 ay süren bir kursa katılmak zorunda kalır.

PÖH olma yolundaki diğer bir adım ise dışarıdan alımlardır. Ama dışarıdan alımlarda kontenjan sayısı oldukça az ve rekabet bu yüzden daha fazladır. Bunun için dışarıdan alımlarda çok az kişi PÖH olmayı başarabilir.

Polislik görevine devam eden polislerde PÖH olabilirler. Komiser yardımcısı, polis memuru, emniyet amiri ve baş komiser gibi rütbelere sahip olanlar da PÖH için başvuru yapabilmektedir. Bunun için 30 yaşından gün almamış olmak yeterlidir ve son üç yıl içerisindeki performans değerlendirilmektedir.

PÖH timleri devletin bölünmez temel bütünlüğü ve milletin güvenliği için çalışmaktadır. Aynı zamanda İç İşleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı bir özel birimdir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.