Böbrek Taşı Polisliğe Engel Mi?

24.04.2020
A+
A-
Böbrek Taşı Polisliğe Engel Mi?

Böbrek Taşı Polisliğe Engel Mi?

Ülkemizde polislik mesleğine talep oldukça fazladır ve her yıl binlerce kişi polis olmak için POMEM, PHÖ ve PMYO gibi yerler üzerinden başvurular yapmaktadır. Polislik alımı için adayların görevlerine etki edecek derecede sağlık sorunlarının bulunmaması gerekmektedir ve böbrek taşı rahatsızlığı bulunan polis adayı vatandaşlarımızın aklında böbrek taşı polislik mesleğine engel midir sorusu oluşmaktadır. Bu yazımızda sizinle böbrek taşının polislik mesleğine engel olup olmayacağını, ve böbrek taşının POMEM’e engel olup olmayacığını inceleyeceğiz.

İlk olarak Emniyet Sağlık Teşkilatının yönetmeliğine göre böbrekte bulunan taş, kist veya tümörün polislik mesleğine ve POMEM’e girişte engel olmaktadır. Ayrıca böbrekte bulunan bu maddeler cerrahi yolla temizlense dahi yine de adaylar polislik mesleğine ve POMEM’e kabul edilmeyecektir. Fakat herhangi bir cerrahi işlem uygulamadan ilaçla veya kendiliğinden geçen böbrek taşı rahatsızlığı bulunan vatandaşlar için polislik mesleği ve POMEM için herhangi bir engel oluşmamaktadır.

Sonuç olarak ülkemizde polislik mesleğine yüksek talep vardır ve adaylar POMEM okullarına ve polislik mesleğine başlamadan önce sıkı bir sağlık testinden geçirilirler. Böbrek taşı bulunan veya daha önce cerrahi işlem ile böbreklerinde bulunan taş, kist veya tümörden kurtulmuş vatandaşlar polislik mesleğine ve POMEM okullarına kabul edilmemektedir. Fakat daha önce böbrek taşınız varsa ve bu taştan cerrahi işlem olmadan doğal yollardan kurtulduysanız polislik mesleği ve POMEM okulları sizin için bir engel oluşturmamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Hasan dedi ki:

    Bilgilendirici şeyler paylaştığınız için sizlere teşekkür ederim

    1. admin dedi ki:

      Ne demek iyi günler.