Düz Taban Askerliğe Engel Mi?

25.04.2020
A+
A-
Düz Taban Askerliğe Engel Mi?

Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olan her erkek bireyin 20 yaşını geçtikten sonra askerlik görevini yapması zorunludur. Ciddi sağlık problemi bulunan veya sahip olduğu rahatsızlığın tedavisi bulunmayan her erkek birey askerlikten muaf olabilmektedir. Bu sağlık sorunlarının içerisine aşırı kilolu olmak veya aşırı derecede zayıf olmakta kişinin fiziki durumlarına göre dahil olabilmektedir. Düz taban rahatsızlığı adı üstüne insanların ayak tabanlarının doğuştan itibaren düz bir şekilde olmasıdır ve bu hastalık insanların hareket kabiliyetlerini kısıtlayabilmektedir. Bu yazımızda sizlerle düz tabanlı erkek vatandaşların askerkik görevlerinin muafiyeti hakkında bilgilendirme yapacağız.

Düz Taban Askerliğe Engel Mi?

Düz tabanlı erkek bireylerin askerlik görevlerinden muafiyeti çok detaylı bir durumdur. Öncelikle düz tabanlık rahatsızlığı bireylerde doğuştan gelen ve tedavisi olmayan bir rahatsızlıktır ve insanların ayak tabanlarının düz olma durumudur ve bu rahatsızlık insanların hareket olanaklarını kısıtlayabilmektedir. Düz taban rahatsızlığının aşamaları bulunmaktadır ve bireyler bu aşamalara göre askerlik görevlerinden muaf olabilmektedir. Bu aşamanın belirlenebilmesi için askeri hastanelerden rapor alınması gerekmektedir.

Düz taban rahatsızlığının aşamasına göre askerlik görevinden muaf olup olmadığını öğrenmek isteyen vatandaşlar bu aşamayı ölçtürmek için yalnızca askeri hastanelere gitmeleri gerekmektedir, normal hastanelerden alınan raporlar kabul edilmeyecektir. Bu nedenle direkt olarak askeri hastaneye müracat etmeniz sizin için daha rahat olacaktır.

Gelişmiş teknolojili tıbbi cihazlar ile yapılan ölçümler ile birlikte askeri hastanelerde diğer muayenelerinizde yapılacaktır ve ayak tabanınızın ölçüleri alınacaktır.

Yapılan muayene sonucunda doktorunuz ayak tabanınızın askerlik yapamayacak derecede olduğunu düşünürse askerlik görevinizden muaf tutulmanız için gerekli raporu verecektir. Sonuç olarak düz taban rahatsızlığına sahip olan vatandaşların askerlikten muaf olup olmayacağı yapılacak muayene sonucuna göre belirlenmektedir.

Düz taban rahatsızlığının bazı belirtileri ve sonuçları şunlardır:

  • Düz taban ayakta görülen kemik, kas ve kiriş bozuklukarı.
  • Yürüyüşü engelleyecek seviyedeki flaks türleri.
  • Ağrılı topuk dikeni ve kısa olan aşil kirişi.
  • Bireylerin yürümelerine engel teşkil edecek seviyedeki ayak çukur derinliği.
  • Yürüyüşü engelleyecek seviyede düz olan ayak tabanları.,

Bu rahatsızlıktan en az biri tespit edilirse birey askerlikten muaf olmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.