Kadın Bekçi Olur Mu I Kadın Bekçi Alımı

26.04.2020
A+
A-
Kadın Bekçi Olur Mu I Kadın Bekçi Alımı

Birçok kişinin merak ettiği ve araştırdığı bekçilik alımları hakkında bilgi vermiştik. Şimdi ise en çok sorulan ikinci soru kadın bekçi olur mu sorusuna sizler için araştırdık ve hazırladık.

Bekçilik mesleği eski zamanlardan gelen bir Türk mesleği. İlk 1914’de bekçiler alınmaya başlamış ve 1974 yılına kadar da devam etmiştir. 2008 yılında ise bekçiler EGM’nün kadrosuna dahil edilmiştir. Sonrasında durdurulan bu uygulama 2017’de çıkarılan bir kanun ile tekrar faaliyete geçmiştir. 2020 yılına geldiğimizde toplamda 20 binden fazla mahalle bekçisi görev almaktadır.

Kadınlar Bekçi Olabilir Mi?

Bekçilik mesleğine kadınlardan yoğun talep gelmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre kadınlarda bekçi olabilmektedirler. Kadınların bekçi olabilmek için bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Tabiki bu şartlar hem erkekler hem de kadınlar için geçerlidir. Şartları sağladığınız takdirde bekçi olmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Şu an bekçilik yapan 70 kadın bulunmaktadır. Sizlerde bekçi olmak istiyorsanız Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu bildirileri takip ederek bekçilik alımlarını takip edebilirsiniz. Bekçilik için alımlar açıldığı zaman başvuru yaparak bekçi olmanız mümkündür.

 Kadın Bekçi Alım Şartları Nelerdir?

Polis Akademisi Başkanlığı bekçi alımı için bazı kriterler sunmuştur. Belirtilen şartları sağlamayan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir. Bu kriterler:

  • Türk vatandaşı olmak.
  • En az liseden mezuniyeti olmak
  • 167 cm boyun üzerinde olmak.
  • Beden kitle indeksi 18 ve 27 arasında olmak
  • Başvuru yapılan ilde en az bir yıl ikamet etmiş olmak.
  • Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis cezası almamak.
  • Memuriyete engel teşkil eden bir durumda olmamak.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.