Dövme Polis Olmaya Engel Mi I Polislik Dövme Yönetmeliği

27.04.2020
A+
A-
Dövme Polis Olmaya Engel Mi I Polislik Dövme Yönetmeliği

Polis olmak isteyenlerin en çok merak ettiği dövme polis olmaya engel mi sorusunu sizler için araştırdık.

Vücuda dövme yaptırmak günümüzde oldukça popüler bir işlemdir. Günümüz dünyasında milyonlarca kişi vücuduna dövme yaptırmaktadır. Dünya’ya kıyasla ülkemizde de dövme yaptıran insan sayısı oldukça fazladır ve dövmeler yapıldıkları bölgelere ve büyüklüklerine göre değişiklik göstermektedir. Polis olmak isteyen vatandaşlar mesleğe kabul sisteminde dövmenin bir engel teşkil ettiğini merak etmekte ve bununla ilgili araştırmalar yapmaktadır. Dövmesi olan ve polis olmak isteyen birçok vatandaşımız için merak ettikleri sorunun cevabını paylaştık. İşte polis olmak için dövme engel olur mu sorusunun cevabı:

Polis olmak isteyen vatandaşların fiziksel yeterlilik testlerinden tam puanla geçmeleri oldukça önemlidir. Fiziksel yeterlilik polislik mesleği için olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Bunların dışında polislik mesleği halka örnek olma açısından ve olası tehtid ve tehlikelere karşı en önde durdukları için oldukça önemlidir. Ayrıca polisler halk ile doğrudan ve sürekli bir iletişim halindedir.Bu yüzden polis olmak isteyen vatandaşlarımızın ruhsal sağlıkları, bedensel sağlıkları ve fiziksel yeterlilikleri oldukça önemlidir.

Polislikte Dövme Yönetmeliği Nedir?

Fiziksel yeterlilik testinde polis adaylarının vücut tipi ve yapısı düzgünlüğüne bakılarak detaylı bir şekilde incelenir ve yasalara veya toplumun ahlak değerlerine ters bir durum tespit edilirse polis adayının başvurusu direkt olarak düşürülür. Önceki yıllarda yönetmelikte bulunan maddelere göre vücudunun herhangi bir yerinde dövme bulunan polis adaylarının başvuruları vücutlarında dövme olması nedeniyle kabul edilmiyordu fakat yönetmelikte yapılan son değişikliklere göre artık vücudunda dövmesi olan vatandaşlar da polis olabiliyorlar.

Fakat vücudunda dövme bulunan vatandaşların dövmelerinin üniformada gözükmemesi gerekmektedir. Polisler yazlık üniforma giydikleri zaman dövmeleri gözükmüyorsa artık rahatlıkla polis olabilirler.

Polislik mesleğine dövmenin kabul edilmeme sebebi eşkal belirleyici nitelik taşımasından dolayıdır. Daha önceden yönetmelik bu konuda daha sıkı bir tavır sergilese de yönetmelikte yapılan değişiklikler ile birlikte bu kural biraz gevşetilmiştir ve artık üniforması olan vatandaşlar da dövmelerinin gözükmemesi şartı ile polis olabileceklerdir.

Vücudunda yazlık polis üniforması ile bile dövmesi gözükecek olan vatandaşların dövmelerini sildirerek başvuru yapmaları gerekmektedir. Dövme sildirmek için plastik cerrahisi ve lazer ile dövme sildirme yöntemi en etkili yöntemdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.