Bomba İmha Polisi Nasıl Olunur?

01.12.2020
A+
A-
Bomba İmha Polisi Nasıl Olunur?

 

Bomba imha polisleri, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde merkezlerde ya da taşra kesimlerdeki teşkilatlarda bombaları zararsız hale getirme diğer bir deyiş ile imha etme hizmetlerinde bulunmaktadır. Aynı zamanda imha edilen bombalardan geriye kalan delilleri ise delil araştırma tespitini de teknik olarak yürütmektedir.

 

BOMBA İMHA POLİSİNİN GÖREVLERİ

Bomba inceleme ve imha biriminde görev almış olan bomba uzmanları, teşkilatın hazırladığı müdahale yöntemleri yönergesindeki maddelere göre şüphelenilen bomba ya da paketlere anında müdahale ederek etkisiz hale getirmek için görevlendirilmiştir.

 

Aynı zamanda bomba imha polislerinin olay yerinde bombayı etkisiz hale getirmelerinin hemen ardından ortaya çıkan bulgulara daha yakından bakabilmek için ise olay yeri inceleme birimi ile birlikte ortaklaşa çalışmalarına devam etmektedirler.

 

Ülkemiz genelinde meydana gelen ve kayıt altına alınan bomba olaylarının hafızası niteliği taşımakta olan Bomba Bilgi Merkezi, Kriminal Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet göstermektedir.

 

Bomba imha polisi olmak için ise polis olmanız yeterlidir. Her birimde olduğu gibi öncelikle PMYO ya da POMEM gibi okullardan başarı ile mezun olmanız ve atandığınız yerde çalışmaya başlamanız gerekmektedir. Daha sonrasında isteğiniz üzerine başvuru yapmanız ardından eğitim almanız bomba imha polisi olmak için yeterlidir. İlk yıllarda tecrübe sahibi olana kadar bir grup halinde çalışmaya başlarsınız. Daha sonrasında ise riskli yerlere atamanız yapılır.

 

Bomba imha polisliği dikkat, özveri ve sabır isteyen bir meslektir. Oldukça riskli olan bu mesleği gerçekten yapmak istemek önemlidir. Kararı doğru verip o şekilde seçim yapılmalıdır.

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.