Bora 12 (JNG-90) Milli Keskin Nişancı Tüfeği

05.10.2019
A+
A-
Bora 12 (JNG-90) Milli Keskin Nişancı Tüfeği

Bora 12 nedir? NATO’da kod adı MKEK JNG-90 olarak geçen Bora 12, devletimizin imkânlarıyla üretilmiş bir keskin nişancı tüfeğidir. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) tarafından geliştirilen ve ilk milli keskin nişancı tüfeği olma özelliğini taşıyan Bora 12, NATO’nun onlarca testlerinden en iyi derece sağlayarak adından söz ettirmiştir.
MKE’nin Kırıkkale’deki tesislerinde tamamen Türk mühendisler tarafından tasarlanıp yine milli imkânlarla üretilen MKEK JNG-90, 7,62 mm çapında, 1200 metre etki mesafesine sahip bir keskin nişancı tüfeğidir.

Tüfeğin özellikleri arasında; dipçik boy mesafe ayarı, kaynak (Elmacık Kemiği-Tüfek temas noktası) yükseklik ayarı, tetik ve kabza arası mesafe ayarı gibi kullanan keskin nişancı için kişileştirilmek adına yapılmış ayarlara sahiptir.

5 yıllık bir çalışmanın sonucunda yapılan Bora-12, uzun ve zorlu süren çalışmalar sonunda seri üretime geçmiştir. Bora 12 silahının namlu çapı 7,62 milimetredir. JMK Bora 12 silahının tesirli menzili 1200 metre olup, 1000 metreye kadar nokta hedef atışı yapabilmektedir.

bora 12

Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin (TSK) operasyonel birliklerine dağıtılan milli keskin nişancı tüfeği, ayrıca Pakistan ve Suudi Arabistan’daki atışların ve çevresel testlerin gerçekleştirildiği müsabakalarda kullanıldı, tüm testleri başarıyla tamamlandı. İngiltere başta olmak üzere dünyanın önde gelen keskin nişancı tüfekleri yarışmada boy göstermesine rağmen milli gururumuz, gece ve gündüz her parkurda yapılan atışlardan sonra dünyanın en iyi keskin nişancı tüfeği belirlendi.

İşte ilk 3’e giren keskin nişancı tüfekleri:

 1. JMK BORA-12 (Türkiye): 9.8 puan
 2. M39 Enhanced Marksman Rifle (ABD): 9.1 puan
 3. Accuracy International AS50 (İngiltere):8.7 puan

Silahımızın üretiminin üzerinden pek fazla zaman geçmeden bazı ülkelerin talebi doğrultusunda ihracı gerçekleştirildi. Dünyanın en gelişmiş keskin nişancı tüfeklerine karşı milli tüfeğimiz JMK BORA-12, büyük bir üstünlük sağladı.

Bora 12 keskin nişancı tüfeğinin teknik özellikleri neler?

bora 12 nedir

Dünyanın yeni gözde tüfeği JMK BORA-12’nin özellikleri şöyle;

 • Ağırlık:4.8 kg, 6400 g (Boş Şarjörlü)
 • Uzunluk:1080 mm
 • Mühimmat: 7.62x51mm NATO
 • Atış hızı: 860m/sn.
 • Kullanılan Fişek:(LAPUA HPS 170 grain)
 • Azami menzil:1200 m
 • Dipçik Boy Mesafe Ayarı Özelliği
 • Kaynak (Elmacık Kemiği – Tüfek Temas Noktası) Bölgesi Yükseklik Ayarı Özelliği
 • Tetik Ve Kabza Arası Mesafe Ayarı Özelliği

Şu ana kadar 2 bin 100 civarında JMK Bora-12’nin teslimatının yapıldığı bilinmektedir:

7,62 mm çapındaki Bora-12’nin sözleşmesi 2005 te Makine Kimya Endüstrisi Kurumu ile Jandarma Genel Komutanlığınca imzalandı ve 2014 yılından beri aktif olarak Türk silahlı kuvvetleri tarafından kullanılmakta. Ayrıca tanıtımı yapıldığı günden bu yana gelen bu süreçte yurtdışında ciddi bir boyutta ilgi gören milli keskin nişancı tüfeğimiz, daha şimdiden Azerbaycan, Türkmenistan ve Suudi Arabistan’a ihracı gerçekleştirildi

Kırıkkale MKEK Silah Fabrikası Müdürü Derviş Mehmet Ocakcıoğlu, “Seri üretime hız verdik. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden gelen talepler doğrultusunda ordumuzun gücüne güç katıyoruz. Milli silahlarımız dünya çapında takdirle karşılanıyor. Dünyanın dört bir yanına Türk mühendislerinin tasarlayıp ürettiği silahları gönderiyoruz” dedi.

Menzili oldukça yüksek:

Atışlarda ve çevresel etki testlerinde başarı ile sonuç alan silahımız Bora-12’nin etkin menzil alanı 1.200 metre. Ekstra eklemeler yapılmadığı takdirde ise silahın sade ağırlığı ise 4,800 kilogram.

Her keskin nişancı kendine özel ayar yapabiliyor:

Kullanan keskin nişancıya göre özel ayarlanabilen yanaklık ve kabzaya sahip bu tüfeğe, dürbün, gece görüşü sistemleri ve lazer sistemleri de ekstra olarak eklenebiliyor.

Soğuk Dövme tekniği silahı daha güçlü kılıyor:

Bora-12 Uzun namlulu keskin nişancı silahımızda namluların soğuk dövme tekniği ile üretilmesi ise bu tüfeğin en büyük özelliği. Dövme çelik silahlara daha fazla güç katan bir yapı oluşturmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.