Astsubay ve Subay Maaşları – 2019

Astsubay ve Subay Maaşları – 2019

Hayalindeki mesleği icra etmek isteyen vatandaşlar uzman çavuş, astsubay ve subay alımları ile ilgili detayları araştırıyor. Milli Savunma Bakanlığı her yıl Türk Silahlı Kuvvetleri‘ne personel ihtiyacına göre çeşitli branşlarda alım yapıyor. Peki 2019 yılı uzman erbaş maaşları, astsubay maaşları ve subay maaşları ne kadar oldu? İşte merak edilen detaylar;

Uzman Çavuş Maaşları:

uzman çavuş maaşları

Uzman çavuş nedir? En az lise veya dengi okullardan mezun olan askerlik rütbesini çavuş rütbesi ile tamamladıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nde devamlılık arz eden teknik görev yerlerinde görev yapan kişilere denir. Uzman çavuşlar ordu hiyerarşisinde erbaş statüsünde yer almaktadır.

Kimler Uzman Çavuş Olabilir ?

subay maaşları

Uzman çavuş adayları için en az lise ve dengi okul mezunu veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak (öğrenimini yurt dışında bitirenlerin diplomalarının denkliği onaylanmış olmak),

  • Askerlik hizmetini erbaş veya er olarak yapmış veya başvurduğu esnada yapıyor olmak,
  • Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için müracaat tarihinin ilk günü itibarıyla terhisinin üzerinden beş yıldan fazla süre geçmemiş olmak
  • Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için, uygun nitelik belgesi almış olmak, Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Nitelik Belgesinde “Uzman Erbaş Olur” kararı bulunmak, 80 ve üzeri not almış olmak.
  • Müracaat yapılan yılın Ocak ayının ilk günü itibariyle (01 Ocak 2019 tarihi itibarıyla) yirmiyedi (27) yaşını bitirmemiş (28 yaşından gün almamış) olmak (01 Ocak 1992 tarihi ve sonrasında doğanlar).

Peki Uzman Çavuşlar ne kadar maaş alır ?

2 bin 500 TL ile 5 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Uzman çavuşların yer aldığı bölgeler tehlikeli bir bölgeyse maaşlarında değişiklik göstermektedir. Ayrıca uzman çavuş evliyse, çocuk sahibiyse, derecesi ve hizmet yılı fazlaysa daha yüksek maaş alabilmektedir.

Astsubay Maaşları – 2019

Astsubay subaydan kıdemsiz, er ve erbaştan kıdemli olan askerdir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde hizmet veren astsubaylar, emir komuta zincirindeki konumlarının yanı sıra muharebe ve askeri eğitim gibi alanlarda görev alırlar.

Kimler Astsubay olabilir ?

Astsubay olmak isteyen kişiler, ÖSYM tarafından düzenlenen sınavda başarılı olması ve Milli Savunma Bakanlığına bağlı olan Astsubay Meslek Yüksek Okullarını bitirmeleri gerekir. Milli Savunma Bakanlığı tarafından Astsubay Meslek Yüksek Okullarına girmeden önce bazı test ve muayeneler gerçekleştirilip mülakat sonrasında okula kabul edilir.
Peki, Astsubaylar ne kadar maaş alır ?

4 bin lira ile 5 bin TL arasında değişiklik göstermektedir, yine bu tutar kıdem, tazminat, sınıf, görev, aile, çocuk ve benzeri durumlarda değişiklik göstermektedir.

Subay Maaşları –2019

Subay, asteğmenden mareşallik ya da büyük amiralliğe kadar rütbeli ve profesyonel olan askerlere verilen addır. Subaylar; topçu, istikam, ya da öğretmen gibi çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Ordu Hiyerarşisinde tepesinde astsubaylığa kadar olan kısmını subaylar oluşturur.

Kimler Subay olabilir ?

Subay olmak için birden fazla yol bulunuyor. İlk ve en çok tercih edilen yöntem, Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi ve Milli Savunma Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen sınavdan başarılı olunması ve harp okuluna girilmesi gerekir. Bir diğer yöntem ise lisans mezunları için açılan kontenjanlara başvurmaktır.

Peki Subaylar ne kadar maaş alır ?

Subay sınıfının ilk rütbesi olan teğmenlerin yeni mezun olanların maaşları 4 bin TL civarı ile başlamaktadır. Ancak görev bölgesi, hangi kadroya göre atandığı, tek ve sabit bir rakam olup olmadığı, evli veya çocuklu olma durumlarına göre maaşlarda farklılıklar gösterilmektedir. Lakin yeni teğmen maaşı 6 bin 200 TL üzerine kadar çıkabilmektedir. Subay sınıfında üsteğmen 4 bin 300 TL, yüzbaşı 4 bin 500 TL, binbaşı 4 bin 700 TL, yarbay 5 bin 600 TL ve albay 6 bin 400 Türk Lirası civarında maaş almaktadır

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.