Brezilya, Hava Kuvvetlerini Modern Savaş Uçaklarıyla Güçlendiriyor

28.08.2023
A+
A-
Brezilya, Hava Kuvvetlerini Modern Savaş Uçaklarıyla Güçlendiriyor

Brezilya, savunma kabiliyetlerini güçlendirmek amacıyla hava kuvvetlerini modern savaş uçaklarıyla donatmaya karar verdi.

Ülke, hava kuvvetlerinin modernizasyonunu sağlamak için İsveç’ten 34 adet JAS-39 Gripen E/F savaş uçağı satın alma planları yapıyor.

Bu satın alma planının hayata geçirilmesi, hükümet tarafından 11 Ağustos 2023 tarihinde ordunun modernizasyonu için duyurulan “Programa de Aceleração do Crescimento – PAC” programı kapsamında gerçekleşmesi planlanıyor.

Brazil_Plans_to_Acquire_34_Additional_JAS-39_Gripen_EF_Fighter_Aircraft_925_001

Brezilya Hava Kuvvetlerinin eski komutanı General Carlos de Almeida Baptista Junior, Şubat 2022’de Brezilya Hava Kuvvetlerinin yeteneklerini daha da güçlendirmek için en az 30 ek uçak satın alınması gerektiğini belirtmişti. Ayrıca, 2035 yılına kadar toplam 80 uçağa ulaşmayı hedeflemişti.

Bu program kapsamında gerçekleştirilecek olan 10 milyar avroluk yatırım, Brezilya Silahlı Kuvvetleri için önemli bir adımdır. Hedefler arasında, silahlı kuvvetlerin en son teknolojiyle donatılması, ulusal savunma yeteneklerinin güçlendirilmesi ve ülke sınırlarının güvenliğinin sağlanması yer almaktadır.

Gripen E - Sweden and Brazil

PAC programının projeleri arasında 34 adet Gripen savaş uçağının tedarik edilmesi öncelikli bir yer tutmaktadır. Ayrıca PAC projeleri arasında denizaltı ve fırkateyn inşası, zırhlı araç alımı, helikopter, 9 adet C-390 Millennium nakliye uçağı ve 2 adet Airbus A330 tanker uçağının satın alınarak envantere eklenmesi hedeflenmektedir.

Brezilya, halihazırda envanterinde Gripen savaş uçaklarını bulundurmaktadır. 2014 yılında yapılan anlaşma ile İsveçli Saab şirketinden 36 adet Gripen savaş uçağı sipariş edilmiştir. Bu yeni satın alma ile birlikte Brezilya’nın hava kuvvetlerinin gücü daha da artacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.