Ukrayna’ya Gidecek Yunan Leopard 1 Tanklarına İlişkin Gelişme

29.08.2023
A+
A-
Ukrayna’ya Gidecek Yunan Leopard 1 Tanklarına İlişkin Gelişme

Almanya, Yunanistan Ordusu envanterindeki 100 adet Leopard 1A5 GR Ana Muharebe Tankı’nın Ukrayna’ya sevk edilmesini talep etti. Bu planın gerçekleşmesi halinde, Yunanistan İsviçreli Ruag AG şirketinden 96 adet Leopard 1A5 Tankı alacak. Teslim edilecek tanklar, termal görüntüleme sistemi ve ilave zırh gibi modernizasyon çalışmalarından geçirilecektir.

Aslında plan başlangıçta, Ruag AG şirketine ait olan ve şu anda İtalya’da depolanmış 96 adet operasyonel olmayan Leopard 1 Ana Muharebe Tankı’nın Ukrayna’ya sevk edilmesini öngörüyordu. Ancak İsviçre hükümeti, bu talebin “yürürlükteki yasalara aykırı” olduğunu ve tarafsız bir ülke olarak aktif çatışma bölgelerine silah satışı yapmalarının onaylanamayacağını ifade etti.

Bu nedenle Ukrayna Ordusu, yaklaşık 100 ana muharebe tankından yoksun kaldı. Ancak yeni planın Yunanistan ve İsviçre hükümetleri tarafından kabul edilmesi durumunda, Ukrayna kısa süre içinde 100 adet tankı teslim alabilecektir.

Yunan BMP-1 Zırhlısı

Bu yılın başlarında Yunanistan, envanterinde bulunan Sovyet menşeli BMP-1 zırhlı araçları Ukrayna’ya sevk etmişti. Karşılığında ise Almanya, Yunanistan’a 40 adet Marder 1A3 Zırhlı Muharebe Aracı teslimatı gerçekleştirdi.

Yunan Ordusu’nun mevcut envanterinde toplamda 1228 ana muharebe tankı bulunmaktadır. Bu tankların dağılımı ise şu şekildedir: 170 adet Leopard 2A6HEL, 183 adet Leopard 2A4, 500 adet Leopard 1A4/5 ve 375 adet M48A5.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.