ASELSAN, TOLUN ve SADAK-4T Güdümlü Mühimmatının İhracatını Gerçekleştirdi

29.08.2023
A+
A-
ASELSAN, TOLUN ve SADAK-4T Güdümlü Mühimmatının İhracatını Gerçekleştirdi

ASELSAN, TOLUN Güdümlü Mühimmatı’nın ilk ihracatını gerçekleştirdi. İhracat, AKINCI TİHA tedarik eden bir ülkeye gerçekleştirildi.

ASELSAN ve BAYKAR, bir uluslararası müşterinin kullanımına yönelik olarak toplamda 35.580.000 ABD Doları tutarında TOLUN Güdümlü Mühimmat ve SADAK-4T Çoklu Taşıma Salanı ihracat sözleşmesi imzaladı. İhraç edilen TOLUN mühimmatları, söz konusu ülkenin AKINCI TİHA platformlarında kullanılacak.

Suudi Arabistan’ın, 3.1 milyar dolar değerindeki AKINCI TİHA tedariki için sözleşme imzalayan ülke olabileceği düşünülmektedir.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün tarafından yapılan açıklamada, “Tüm sektörümüzde ihracatı desteklemeye ve önceliklendirmeye devam ederek dünyaya güven, ülkemize katma değer sunmak en büyük hedeflerimizdendir. Savunma teknolojilerindeki amiral gemilerimizden BAYKAR ve ASELSAN’ın ihracat birlikteliği, global arenada yolumuzu açmayı sürdürüyor. Gönülden tebrikler…” ifadelerine yer verildi.

TOLUN Minyatür Bomba Atış Testi

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, “Geçtiğimiz ay imzaladığımız ilk LGK-83 ihracat sözleşmesinden sonra oyun değiştirici Güdümlü Mühimmatımız TOLUN ve Akıllı Salanımız SADAK-4T de AKINCI’larımızda kullanılmak üzere sözleşmeye bağlandı. İhracat odaklı büyüme vizyonuyla çalışmalarımıza devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar ise “Milli ve özgün olarak geliştirdiğimiz SİHA platformlarımızın ihracat başarısı, aynı zamanda Türk savunma ve havacılık sektöründe yüzlerce firmanın da önünü açıyor. Tolun’un ilk ihracat başarısı hayırlı olsun.” dedi.

ASELSAN TOLUN Minyatür Bomba

TOLUN IIR Güdümlü Minyatür Bomba, durağan hedeflerin yanı sıra hareketli hedeflere karşı da etkilidir. SADAK-4T Akıllı Çoklu Taşıma Salanı ile tek bir silah istasyonunda dört adet taşınabilen TOLUN, GPS/INS navigasyon sistemine ek olarak IIR Arayıcı Başlık sayesinde man-in-the-loop kabiliyetine sahiptir. Bu özellik sayesinde pilotlar, atılan bombaları havada anbean manuel olarak yönlendirebilirler.

TOLUN Minyatür Bomba, uygun şartlarda yaklaşık 100 km menzile sahiptir ve yaklaşık 250 librelik ağırlığı ile MK-81 bombalarının eşdeğeridir. Aynı zamanda, 1 metrelik güçlendirilmiş betonu delme kabiliyetine de sahiptir. Bu kabiliyet, atışlı testler sırasında doğrulandı.

Resim: TOLUN Minyatür Bomba

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.