Bulgaristan, Türkiye ve Romanya’dan Karadeniz’de ortak operasyon

21.10.2023
A+
A-
Bulgaristan, Türkiye ve Romanya’dan Karadeniz’de ortak operasyon

Bulgaristan, Türkiye ve Romanya, Karadeniz’de başıboş deniz mayınlarının aranması amacıyla ortak bir operasyona hazırlanıyor.

Bulgaristan Savunma Bakanı Todor Tagarev, Bulgaristan, Türkiye ve Romanya’nın yakın zamanda Karadeniz’de bir mayın arama operasyonu düzenleyeceğini açıkladı. Bu operasyon, ülkelerin karasularındaki güvenliği artırmayı hedefliyor.

Tagarev, başkent Sofya’da düzenlenen “Ukrayna’da Barışın Kazanılması” başlıklı uluslararası konferansta bir konuşma yaptı ve Karadeniz’de komşu olan bu üç ülkenin mayın arama çalışmalarında birlikte hareket ettiklerini belirtti.

“Bulgaristan, Türkiye ve Romanya’nın yakın zamanda Karadeniz’de ortak bir mayın arama operasyonu başlatacağını söyleyebilirim. Ancak operasyon öncesinde bazı detayların netleştirilmesi gerekiyor. Bu operasyon, ülkelerimizin karasularındaki güvenliği artıracaktır.” dedi.

Tagarev, ayrıca operasyona Ukraynalı güçlerin katılmayacağını da belirtti.

“En büyük tehdit Rusya’dır”

Tagarev, Rusya-Ukrayna savaşına da değinerek, “Bulgaristan’ın milli güvenliği için en büyük tehdit Rusya’dır.” dedi. Rusya’yı saldırgan bir ülke olarak nitelendiren Tagarev, 2008’de Gürcistan’a saldırdığını, 2014’te Kırım’ı ilhak ettiğini ve 2022’de Ukrayna’ya savaş açtığını vurguladı.

Tagarev, Rusya’nın Karadeniz’de de istikrarı bozduğunu ileri sürerek, “Rusya, bizim Münhasır Ekonomik Bölgemizde tatbikatlar düzenleyerek Karadeniz’de serbest trafiği tehlikeye atıyor.” şeklinde konuştu.


Operasyonun amacı başıboş deniz mayınlarının aranması olacak. Bu operasyon, ülkelerin karasularındaki güvenliği artırmayı hedefliyor. Ancak operasyonun detayları henüz netleştirilmedi.

Bulgaristan Savunma Bakanı Todor Tagarev, mayın arama operasyonunun yakın zamanda gerçekleşeceğini belirtti. Bu operasyonun ülkelerin güvenliğine önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Tagarev, Bulgaristan, Türkiye ve Romanya’nın eşgüdümlü hareket ederek mayın arama çalışmalarına katılacaklarını bildirdi. Mayın arama operasyonunun Karadeniz’de gerçekleştirileceğini de sözlerine ekledi.

Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili olarak Tagarev, Rusya’nın Bulgaristan’ın milli güvenliği için en büyük tehdit olduğunu ifade etti. Rusya’nın saldırgan bir ülke olduğunu ve bölgede istikrara zarar verdiğini belirtti.

Tagarev ayrıca Ukraynalı güçlerin mayın temizleme çalışmalarına katılmayacağını kaydetti.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.