Caner Gönyeli-2023: Amaç, Can Kurtarmak

25.10.2023
A+
A-
Caner Gönyeli-2023: Amaç, Can Kurtarmak

Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2023 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ve Gazi Mağusa açıklarında Türk Arama Kurtarma Sahası’nda (KKTC karasuları dışında) yapılacak.

Tatbikatın kara safhası, yarın (24 Ekim) Girne yakınlarındaki 101 Evler (St. Hilarion) bölgesinde gerçekleştirilecek.

Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2023 Arama Kurtarma Tatbikatı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kara ve deniz bölgelerinde gerçekleşecek. Tatbikatın amacı, kaza kırıma uğramış uçaklardaki kazazedelerin kurtarılması ve denizde yardım çağrısı yapan gemilere müdahale etmek olacak. Bu tatbikat ile arama kurtarma unsurları ve güvenlik birimleri arasındaki işbirliği ve koordinasyonun geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Bu safhada, senaryo kapsamında kaza kırıma uğrayan bir uçaktaki kazazedelerin kurtarılması için bölgeye arama kurtarma unsurları sevk edilecek ve kurtarma/tahliye faaliyetleri icra edilecek.

Tatbikatta, bir uçak kazasının senaryosu üzerinden hareket edilecek. Kazada mahsur kalan kazazedelerin kurtarılması için arama kurtarma birimleri görevlendirilecek. Bu birimlerin koordineli şekilde çalışarak, kazazedelerin tahliyesi ve güvenli bir şekilde kurtarılması hedeflenmektedir.

Tatbikatın 25 Ekim’de başlayacak olan deniz safhası ise Gazi Mağusa açıklarında, Türk Arama Kurtarma Sahası içinde yapılacak.

Denizde gerçekleşecek olan tatbikatta ise, bir kuru yük gemisi ile ticari bir yatın çarpışması sonucu yardım çağrısı yapan gemilere müdahale edilecek. Bu şekilde, denizde meydana gelen olayların sonuçlarına yönelik arama kurtarma faaliyetlerinin nasıl yürütülebileceği ve koordinasyonun nasıl sağlanacağı test edilecektir.

Burada da içinde çok sayıda düzensiz göçmen bulunan bir kuru yük gemisi ile ticari bir yatın çarpışması sonucu yardım çağrısı yapan gemilerin bulunduğu bölgeye Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları sevk edilerek arama kurtarma faaliyetleri başlatılacak.

Tatbikata Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden çok sayıda kamu kurum ve kuruluşu katılacak.

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden birçok kamu kurumu ve kuruluşunun katılımı ile birlikte bu tatbikat gerçekleştirilecektir. Katılımcılar, kendi alanlarında uzmanlaşmış ekipler ve teknik ekipmanlarla birlikte gerçekleştirilecek olan tatbikatta önemli bir rol oynayacaklar.

Şehit Teğmen Caner Gönyeli

Caner Gönyeli, 1947 yılında Kıbrıs’ta doğdu. 30 Ağustos 1970 tarihinde Deniz Harp Okulundan Asteğmen olarak mezun oldu ve 30 Ağustos 1971’de Teğmenliğe nasbedildi. TCG Kocatepe (D-354) muhribi ikmal subayı iken Kıbrıs Barış Harekâtı’na katıldı ve 21 Temmuz 1974’te şehit oldu. Anısı, Girne Deniz Şehitliği’nde yaşatılıyor. TSK Övünç Madalyası kanuni varisine verildi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.