ULAQ S/İDA Deniz Güvenliği Tatbikatı-2023’te boy gösterdi

25.10.2023
A+
A-
ULAQ S/İDA Deniz Güvenliği Tatbikatı-2023’te boy gösterdi

Türk savunma sanayiinin geliştirdiği insansız deniz sistemleri, Türk Deniz Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen Deniz Güvenliği Tatbikatı-2023’te aktif bir rol oynamaya devam ediyor.

Türkiye’nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı olan ULAQ S/İDA, Meteksan Savunma ile ARES Tersanesi ortaklığında geliştirilmiştir. Bu araç, Deniz Güvenliği Tatbikatı-2023’te görev almıştır.

Tatbikatta, 2 adet ULAQ SİDA’nın yanı sıra TCG Gediz fırkateyni, 1 adet Sahil Güvenlik RHIB botu, 1 adet Bayraktar TB-2 İHA ve 1 SAT Timi de yer almıştır.

ULAQ SİDA

ULAQ S/İDA, tatbikatta kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getirmiştir.

Deniz Güvenliği Tatbikatı-2023 (EXER MARSEC- 2023 OPEX), Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Komutanlığı (DGMM) tarafından 9-20 Ekim 2023 tarihleri arasında Antalya Körfezi’nde gerçekleştirilmiştir. Bu tatbikatta, İnsansız Deniz Sistemlerinin Deniz Güvenliği Harekâtı’nda kullanılmasının denenmesi ve konsept geliştirilmesi faaliyetlerine katkı sağlanması hedeflenmiştir.

ULAQ S/İDA

ULAQ SİDA, 400 km’yi aşabilen seyir menziline, saatte 70 km’nin üstünde sürat kabiliyetine, gündüz/gece görüş imkanlarına, otonom seyir algoritmalarına, kriptolu ve elektronik harp korumalı haberleşme altyapısına sahiptir. Ayrıca, gelişmiş kompozit malzemeden üretilmiştir. ULAQ SİDA, Keşif, Gözetleme ve İstihbarat, Su Üstü Harbi (SUH), Asimetrik Harp, Silahlı Eskort ve Kuvvet Koruma, Stratejik Tesis Güvenliği gibi görevleri yerine getirebilmektedir. Bu görevler, karadan mobil araçlarla, karargah komuta merkezinden veya yüzer platformlardan gerçekleştirilebilmektedir.

Türkiye’nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ, 2021 yılında tamamlanan versiyonundan farklı olarak keşif ve karakol görevlerine ilave olarak kritik üs/tesis ve liman savunma amaçlı olarak 12.7 mm uzaktan kumandalı silah sistemi ile donatılmıştır.

Ekran Görüntüsü (193)

ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma tarafından başlatılan projenin yeni versiyonunun ardından istihbarat toplama, mayın avlama, denizaltı savunma harbi, yangın söndürme ve insani yardım/tahliye amaçlı ULAQ insansız deniz araçlarının üretimine devam edilecektir.

2022 Ocak ayında entegre edilen 12.7 mm uzaktan komutalı silah sistemi ile başarılı bir atış gerçekleştirerek göreve hazır hale gelen ULAQ SİDA, farklı ihtiyaçlar kapsamında yeni silah, torpido ve füze sistemlerinin entegrasyonuna devam etmektedir.

ULAQ SİDA, istihbarat, keşif ve gözetleme, su üstü harbi ve denizaltı savunma harbi görevlerini insansız ve otonom olarak icra edebilecek şekilde geliştirilmektedir. Bu araç, hafif, dayanıklı ve onaylı kompozit gövdesi, aktif/pasif stabilizasyon sistemleri, EO/IR geniş açılı seyir kamerası, uydu haberleşme yeteneği, hassas manevra yeteneği ve tam otonomi özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.

Ekran Görüntüsü (191)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.