ASELSAN, BİTES Şirketinin Bütün Hisselerini Satın Aldı

26.10.2023
A+
A-
ASELSAN, BİTES Şirketinin Bütün Hisselerini Satın Aldı

ASELSAN, BİTES şirketinin %51 hissesine sahipti ve şimdi kalan %49 hissesini de satın alarak şirketteki payını %100’e çıkardı. BİTES artık tamamen ASELSAN’ın sahipliğinde.

BİTES, Türk savunma sanayi şirketlerinden biridir ve artırılmış gerçeklik, yapay zeka, simülasyon yazılımları gibi alanlarda araştırma, tasarım, geliştirme ve mühendislik faaliyetleri yapmaktadır. Şirketin hisselerinin %51’lik kısmı geçmiş yıllarda ASELSAN tarafından satın alınmıştı.

ASELSAN, KAP’a yaptığı açıklamaya göre, BİTES’in kalan %49 hissesini de satın aldı. Böylece BİTES Savunma Havacılık ve Uzay Teknolojileri Yazılım Elektronik Ticaret A.Ş., artık tamamen ASELSAN’ın sahipliğinde olacak ve faaliyetlerini sürdürecektir.

BİTES Savunma

BİTES şu anda 500’e yakın çalışana sahiptir. 2005 yılında kurulan BİTES, savunma sanayiinde faaliyet gösteren birçok şirketle işbirliği yapmaktadır. Özellikle ASELSAN, HAVELSAN ve TUSAŞ gibi şirketlerle önemli işbirlikleri bulunmaktadır.

BİTES, savunma, havacılık ve uzay endüstrilerinin ihtiyaçlarına yönelik eğitim/simülasyon teknolojileri, komuta kontrol yazılımları ve bilgi teknolojileri alanlarında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kritik sistemleri için yazılım odaklı sistemler geliştirmektedir. BİTES, 2014 ve 2017 yıllarında dünyanın en önemli 100 simülasyon teknolojisi firması arasında gösterilen Military Training Technology dergisi tarafından ödüllendirilmiştir. Şirket, 2014-2017 yılları arasında her yıl Deloitte Fast 50 En Hızlı Büyüyen Teknoloji Şirketleri listesine girmiştir.

BİTES, 2016 yılında Ankara Sanayi Odası tarafından Ar-Ge Merkezi ödülü ve 2017 yılında İnovaLİG 2017 Üstün Başarı Sertifikası’nı almıştır. Aynı zamanda Bilişim 500 ve TİM 500 Teknoloji İhracatçısı listesinde yer almıştır. 2018 yılında ise Military Training Technology dergisi tarafından artırılmış gerçeklik tabanlı bir bakım sistemi ürünüyle dünya çapında yenilikçi ürün kategorisinde aday gösterilmiştir.

BİTES, 5 yıl önce 200 çalışana sahipti ve ASELSAN’ın %51 hissesini satın almasının ardından istihdam faaliyetlerini hızla artırmıştır. Şirket, bu süre zarfında %100’ün üzerinde bir istihdam artışı kaydetmiştir. BİTES, ASELSAN’ın Türkiye’deki 11. iştiraki konumundadır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.