CANiK, İngiltere pazarına giriş için hazırlık yapıyor

13.09.2023
A+
A-
CANiK, İngiltere pazarına giriş için hazırlık yapıyor

Türk savunma sanayisinin lider hafif ve orta kalibre silah üreticilerinden olan CANiK, Londra’da düzenlenen Uluslararası Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarı’na (DSEI 2023) katıldı. Bu fuar, CANiK’in köklü İngiliz şirketi AEI Systems’ı satın aldıktan sonra İngiltere’de katıldığı ilk fuar oldu.

CANiK, Samsun Yurt Savunma şirketler grubunun bir parçası olarak, tabancalardan uçaksavarlara, orta kalibre toplardan uzaktan komutalı silah kulelerine kadar birçok ürünü sergiledi. Fuarda, CANiK’in 30 milimetre silah sistemi ve kulesi, HIPPO Multipower şirketinin insansız tekerlekli taşıyıcı aracı üzerinde sergilendi.

CANiK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, 30 milimetre silah sistemlerinin düşük geri tepme ve yüksek patlayıcılı mühimmat atabilme gibi özelliklerinin dünyada büyük önem kazandığını belirtti. Bu özellikler sayesinde, silah sistemi insansız kara araçları üzerine entegre edilebiliyor. Özellikle HAVELSAN’ın KAPGAN insansız kara aracı projesinde bu özelliklerin kullanıldığını ve başarılı sonuçlar elde edildiğini söyledi.

Aral ayrıca, HIPPO tarafından üretilen insansız araçlarda bu silahın kullanılarak İngiliz Özel Kuvvetleri ile yapılan denemelerin olumlu sonuçlar verdiğini ve bu silahın etkili olduğunu vurguladı. Özel Kuvvetlerin, piyade pozisyonunda bu güçlü silahı insansız şekilde kullanabilmenin önemli olduğunu ve asimetrik saldırılara karşı etkili bir şekilde mücadele edebildiklerini belirtti.

CANiK’in fuar standında, birçok insansız kara aracı ve silah/kule kombinasyonu sergilendi. Bu durumun, doğru bir hamle yapıldığını gösterdiğini söyledi.

CANiK Genel Müdürü Aral, CANiK’in ileri seviye uzaktan kumandalı atış kontrol sistemi üretebilme yeteneğinin orta kalibre toplarla birleşmesinin her türlü platform için çözümler sunabileceği bir alan oluşturduğunu ifade etti. Ayrıca, Türkiye’nin mühimmat konusundaki kabiliyetlerinin kuvvetli olduğunu ve CANiK’in bu alanda önemli bir aktör olduğunu sözlerine ekledi.

Aral, ürün portföylerinin genişlemesinin, müşteri portföylerini de artırdığını ve Avrupa ülkelerine satış yapabilmek gibi daha önce hayal bile edilmezken şimdi gerçekleştirdikleri bir hedefin olduğunu dile getirdi. Ayrıca, Türkiye’den yapılacak ihracatla birlikte İngiltere’ye yapılacak satışları bir bütün olarak değerlendirdiklerini ve 300-350 milyon dolarlık satış hedefini yakın zamanda tamamlamak istediklerini belirtti.

CANiK’in İngiltere’ye yapacağı satışların önemli olduğunu vurgulayan Aral, bu başarıyla birlikte CANiK’in uluslararası alanda da tanınan bir firma haline gelmiş olacağını ifade etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.