Ukrayna, Rus Donanmasını Storm Shadow füzeleriyle vurdu

13.09.2023
A+
A-
Ukrayna, Rus Donanmasını Storm Shadow füzeleriyle vurdu

Ukrayna, Batı’dan aldığı seyir füzelerini Rusya’ya karşı etkin bir şekilde kullanmakta.

Ukrayna Hava Kuvvetleri, 13 Eylül 2023 tarihinde gece saatlerinde Rus Donanması’nın Karadeniz Filosu’na, İngiltere tarafından sağlanan Storm Shadow/SCALP seyir füzeleriyle saldırı gerçekleştirdi.

photo_2023-09-13_10-08-03

Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait Su-24 savaş uçakları tarafından ateşlenen 10 adet Storm Shadow seyir füzesi, Rus Karadeniz Filosu’nun Sivastopol’daki üssüne doğru yönlendirildi. Bu saldırı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana Rus Donanması’na yapılan en büyük saldırı olarak kaydedildi.

scalp-9.001-640x360

Ukrayna ordusu, Storm Shadow füzelerinin yanı sıra 3 adet kamikaze insansız deniz aracı kullanarak saldırı düzenledi, ancak bu insansız araçlar Rus ordusu tarafından etkisiz hale getirildi.

Rus Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, saldırı sonucunda Kırım’daki limanda bulunan Project 775 (NATO Rapor Adı: Ropucha) Sınıfı Çıkarma Gemisi ve 1 adet Kilo sınıfı denizaltı ağır hasar aldı, ancak tamir edilebilir ve tekrar göreve dönebilir durumda oldukları belirtildi.

БДК_Георгий_Победоносец

Ancak Ukraynalı ve Batılı kaynaklar, Storm Shadow füzeleriyle vurulan gemilerin hasarının tamir edilmesinin mümkün olmadığını vurguluyor. Aynı kaynaklar ayrıca, Rus Donanması’na ait Admiral Grigorovich sınıfı Admiral Makarov fırkateyninin de Ukrayna’nın füze saldırısından sonra Sivastopol’daki Sergo Ordzhonikidze gemi onarım tesisinde hasar gördüğünü iddia ediyor.

Ukrayna, Rus Karadeniz Filosu’nda bulunan gemilere periyodik olarak kamikaze insansız deniz araçları ve füzelerle saldırılar düzenlemektedir. Ağustos 2023’te, Project 775 Sınıfı Tank Çıkarma Gemisi Olenegorski Gornjak Ukrayna tarafından bir insansız deniz aracıyla hedef alındı. Ayrıca, Project 11770 Serna Sınıfı bir çıkarma gemisi de Bayraktar TB2 SİHA’dan atılan MAM-L mühimmatıyla imha edilmiştir.

Storm Shadow/SCALP Seyir Füzesi

Storm Shadow, İngiltere ve Fransa tarafından ortaklaşa geliştirilen, havadan fırlatılan ve gizli yeteneklere sahip uzun menzilli bir seyir füzesidir. 155 milin üzerinde atış menzili ile Ukrayna’nın uzun süredir istediği ABD yapımı füze sistemlerinin veya ATACMS’nin 185 mil menzil kapasitesinin altında olan bir füze olarak öne çıkmaktadır.

Storm Shadow, fırlatıldığından hedefine yüksek hassasiyetle yol alabilir ve hedefinin savunma sistemlerinden kaçınabilme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, Ukrayna’nın Rus Donanması’na yönelik saldırılarında etkili bir kullanım sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.