Roketsan İHA-230 füzesini ilk kez ihraç etti

14.09.2023
A+
A-
Roketsan İHA-230 füzesini ilk kez ihraç etti

Roketsan tarafından geliştirilen İHA-230 Havadan Atılan Süpersonik Balistik Füze’nin ilk ihracatı, adı açıklanmayan bir ülkeye gerçekleştirildi.

TRG-230 Karadan Karaya Balistik Füzesi üzerinden Roketsan, İHA-230 adı altında ‘Havadan Karaya Süpersonik Balistik Füze’yi geliştirmişti. Bayraktar AKINCI TİHA tarafından atışlı testleri başarıyla gerçekleştirilen İHA-230, ilk ihracat başarısını elde etti.

Konuyla ilgili olarak Roketsan tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Ülkemizin ilk süpersonik füzesi olan ve BAYRAKTAR AKINCI platformuyla birlikte kullanılacak olan İHİA-230’un ilk ihracatını gerçekleştirdik. Güçlü iş birliğimizi sürdürerek, her geçen gün ülkemiz için üretmeye ve güçlenmeye devam edeceğiz!” ifadelerine yer verildi.

Bu gelişme, Türk savunma sanayiinin uluslararası alanda da kabul gören bir güç haline geldiğini gösteriyor. Roketsan, İHA-230 füzesi ile birlikte ülkeye değerli bir teknoloji katkısı sağlamıştır. Ülke dışına yapılan ihracat ise, Türk savunma sanayii şirketlerinin uluslararası düzeyde rekabet edebilirliklerini artırmaktadır.

Hava savunma avcısı!

Roketsan’ın geliştirdiği İHA-230 Havadan Karaya Süpersonik Balistik Füze, hava savunma sistemleri için etkili bir avcıdır. Sesin birkaç kat üzerindeki hızı ve 150+ kilometre menzili, hedefleri hızlı bir şekilde vurabilme kabiliyetine sahip olduğunu göstermektedir.

Savunma sanayii alanında elde edilen bu başarı, Türk firmalarının inovasyon gücünü ve teknolojik yeteneklerini de ortaya koyuyor. Roketsan, İHA-230 ile birlikte Türkiye’nin yerli savunma sistemlerine olan güvenini artırıyor.

İHA-230 Havadan Karaya Balistik Süpersonik Füze

Çok namlulu roketatar sistemleri ile bu sistemlerde kullanılan roket ve füzeler konusunda önemli bir yetkinliği bulunan Roketsan, TRG-230 Karadan Karaya Balistik Füzesi üzerinden İHA-230’u geliştirmiştir. İHA-230 Havadan Karaya Balistik Süpersonik Füzesi, 150+ kilometre menzile sahiptir.

İHA-230

Füzenin etkili menzili, bırakıldığı hız ve irtifaya bağlı olarak değişmekle birlikte 150 kilometredir. Parçacık etkili harp başlığına sahip olan İHA-230’un, farklı hedef tiplerine karşı zırh delici veyahut termobarik harp başlığı varyantları da bulunmaktadır.

Teknik Özellikler

Operasyon Menzili 150+ km (*irtifa ve hıza göre değişmektedir)
Harp Başlığı 42 kg Parçacık Etkili, Zırh Delici ve Termobarik Seçenekli
Ağırlık 225 kg
Boy 3.4 m
Hedef Seti Mobil ve Yerleşik Düşman Hava Savunma Unsurları, Radar veya Haberleşme Unsurları, Komuta Merkezleri, Hafif Zırhlı Kara Araçları ve Diğer Hedefler


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.