CANİK, ATAK-2 ve MMU Projesini Hedefliyor

11.10.2023
A+
A-
CANİK, ATAK-2 ve MMU Projesini Hedefliyor

CANİK grubuna bağlı AEI Systems’ın ürettiği VENOM LR topu, dünyada sadece üç firma tarafından üretilmektedir.

Firma, 9-11 Ekim tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington D.C’de düzenlenen AUSA 2023 Konferansı ve Fuarı’nda VENOM LR topunu sergilemektedir.

VENOM LR ve diğer silahlar, CANİK firmasına ait UNIROBOTICS’in uzaktan komutalı silah kuleleri (UKSS) üzerinde sergilenmektedir.

CANİK, fuarın ilgi gören stantlarından biridir ve ABD’de milli uçaksavar sistemi olan CANİK M3’ü ve UNIROBOTICS tarafından geliştirilen milli uzaktan komutalı stabilize silah (UKSS) kule ailesini tanıtmaktadır.

CANİK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, şirketin 25. yılında global büyüme yolculuğuna hız kesmeden devam ettiklerini belirtmiştir.

Aral, şunları dile getirmiştir:

Cahit Utku Aral – CANİK Genel Müdürü

“Çeyrek asrı geride bırakırken Türkiye, ABD ve Birleşik Krallık’taki üç ana üretim tesisimizle dünyadaki konumumuzu güçlendirmeyi sürdürüyoruz. 30×113 mm VENOM LR gibi bu kalibrede dünyada sadece 3 üreticiden biri olduğumuz orta kalibre top alanında Polonya ve İngiltere’nin ardından şimdi de ABD pazarında yerimizi aldık. İngiltere’deki DSEI 2023 fuarında ön görüşmesini yaptığımız birçok işbirliği anlaşmasını, burada tamamlamayı planlıyoruz. CANİK olarak üretiminin %95’ini 70 ülkeye ihraç etmekteyiz ve en büyük pazarlarımızdan biri olan ABD’de faaliyet alanımızı ve satışlarımızı artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

AUSA 2023’te, Samsun Yurt Savunma (SYS) grubuna bağlı UNIROBOTICS’in geliştirdiği ve 30 mm VENOM LR top sistemlerinin entegre edildiği TRAKON kulesi de tanıtılmıştır.

Firma tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verilmiştir:

“Yüksek teknolojiye sahip olan inovatif ve rekabetçi silah kulelerini entegre eden UNIROBOTICS’in çözümlerinden olan TRAKON kulesi, yeni nesil savunma sistemlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye’nin açık deniz karakol gemilerine entegre edilen kulelerin 30×113 mm versiyonu, çeşitli mühimmatları atabilme özelliği ve düşük geri tepme sayesinde 4×4 kara araçlarından ufak botlara kadar farklı tipte platformlara uzaktan veya operatör kumandalı olarak entegre edilebilmektedir. 30×113 mm toplar, son yıllarda kara ve deniz araçlarında kullanımı giderek artmaktadır ve döner ve sabit kanatlı hava araçlarının temel silahlarıdır. Özellikle yüksek infilaklı mühimmat atma kabiliyeti ile önemli bir güç unsuru haline gelmiştir. Türkiye’nin önemli projeleri olan Atak-2 Ağır Taarruz Helikopteri ve MMU projelerinde de 30×133 mm top standart silah sistemi olarak seçilmiştir.”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.