Çapraz Bağ Ameliyatı ve Polislik

18.10.2019
A+
A-
Çapraz Bağ Ameliyatı ve Polislik

Polislikte Çapraz Bağ Ameliyatı

Günümüzde düzenli olarak spor yapan kişilerin sayılarının hızla yükselmesi ile birlikte spora bağlı yaşanan yaralanmaların sayısı da aynı şekilde yükselişe geçmiştir. Özellikle dikkatli olmadan ve vücudun ihtiyaç duyduğu ısınma hareketleri yapılmadan gerçekleştirilen spor aktiviteleri sonucunda ciddi yaralanmalarla karşı karşıya gelinebilmekte. Özellikle çok fazla sportif aktivite gerektiren branşlarda ters bir dönme ile gerçekleşebilen ön çapraz bağ yırtığı çok sık rastlanan bir durum haline gelmiştir. Bu durumdan mustarip olan kişilerin akıllarında ise çapraz bağ ameliyatı polislik için bir sıkıntı yaratır mı sorusu bulunmaktadır.

Çapraz Bağ Ameliyatı Polisliğe Engel Mi?

 

PMYO, PAEM ve POMEM okullarında eğitim görmek isteyen kişilerin vücut sağlıklarının belirli bir düzeyde olması gerekiyor. Kişilerde aranılan fiziksel özellikler Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’n de detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Adayların başvuru yapmadan önce fiziksel durumlarından haberdar olmaları, yönetmeliği ayrıntılı bir şekilde okuyarak kendi fiziksel durumlarıyla karşılaştırarak buna göre başvuru yapmaları gerekmektedir.

Yönetmelikte kullanılan üstü kapalı anlatımlar ile birlikte adaylar bazen hangi durumlarda başvurularının kabul edilmeyeceğini anlamakta güçlük çekebiliyorlar. Adayların akıllarında çapraz bağ ameliyatı oldum polisliğe engel mi? Benzeri sorunlar bulunmakta. Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği bu durumu ilgili iki madde ile açıklıyor. Bu maddeler şu şekilde;

  • Karpal, metakarpal kemiklerin, falanksların, tarsal, metatarsal kemiklerin anatomik ve fonksiyonel patolojileri, doğuştan eksiklik ya da sonradan ampütasyonları öğrenciliğe engel olmaktadır. Açıklama: Polidaktili, sindaktili için gerçekleştirilen, anatomik ya da fonksiyonel bozulma yaratmayan, eşgali belirtmeyecek, başarı ile sonuçlanmış cerrahi girişimler sağlam kabul edilmektedir.
  • Her çeşitteki kas hastalıkları, tendon ve ligament patolojileri, sinir patolojileri ile bu patolojilerde gerçekleştirilen cerrahi müdahaleler öğrenciliğe engeldir.

Yukarıda yer verilen maddelerden anlaşıldığı üzere oluşan yaralanmanın ve gerçekleştirilen ameliyatın çeşidine göre çapraz bağ ameliyatı polisliğe engel çıkarabiliyor. Bu bağlamda herhangi bir fonksiyonel bozukluk söz konusu olmadan, fiziksel olarak hareket kısıtlaması olmadan, herhangi bir iz bırakılmadan gerçekleştirilen cerrahi müdahaleler polis olmaya engel değildir. Ayrıca okula kayıttan sonra bu ameliyatın gerçekleşmesi durumda da okul ile ilişiğiniz kesilmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.