Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur?

02.11.2020
A+
A-
Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur?

 

Çevik Kuvvet Polisi kanunlar tarafından belirtilmiş sınırlarda, toplumsal olarak oluşabilecek hareketliliğe sahip yerlerde görevlerini yaparlar.

Ülkemizde polis adayı diyebileceğimiz pek çok kişi çevik kuvvet polisinin ne görevlerinde bulunduğunu ve çevik kuvvet polisi olmak için arana şartları merak etmektedir. Bizde bu yazımızda çevik kuvvet polislerinden bahsedeceğiz.

ÇEVİK KUVVET POLİSİ NEDİR?

Çevik kuvvet olarak meslek hayatına devam eden polisler Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görevlerini sürdürmektedirler. Çevik kuvvet polisleri toplumsal hareketliliğin yoğun olarak görüldüğü yerlerde bireylerin güvenliğini sağlamak amacı ile çeşitli müdahalelerde bulunabilirler. Çevik kuvvet olarak görevlerini sürdüren polisler, suçluları yakalayabilmek için gerekli olan bilgiye ve beceriye sahiptir.

ÇEVİK KUVVET POLİSİ NASIL OLUNUR?

Çevik kuvvet polisi olmak için öncelikle her polis biriminde olduğu gibi POMEM ya da PMYO gibi okullardan mezun olmak gerekmektedir. Daha sonrasında ise çevik kuvvet polisi olmak isteyen kişiler ise polisler arasından seçilmektedir.

Polis okullarından mezun olduktan hemen sonra atamalar yapılır. Çevik kuvvete seçilen polis memurları ise atamaları yapılan şehirlerde alacak oldukları toplumsal olaylara müdahale eğitiminin hemen ardından çevik kuvvet polisi olarak görevlerine başlayabilirler.

ÇEVİK KUVVET POLİSİNİN GÖREVLERİ ARASINDA NELER VARDIR?

  • Kanunlara uygun olarak düzenlenmesi yapılan gösterileri ve yürüyüşlerin düzenini sağlamak, orada bulunan bireylerin ise güvenliğinden sorumlu olmak,
  • Kamuya açık alanlarda kişilerin düzenini bozacak nitelikteki toplumsal davranışların meydana gelme olasılığı çok olan yerlerde güvenlikten sorumlu olmak ve önlemler almak,
  • Grevler sırasında iş yerlerinin zarara uğramasını önlemek ve sürekli halde bu yerlerde devriye nöbeti tutmak,
  • Yaşanan tüm toplumsal olaylarda vatandaşın malını ve manevi değerlerine sahip çıkmak, onları koruyup kollamak,
  • Başka polis birliklerinin yetersiz geldiği zamanlarda destek ekip olmak,
  • Yasalara uygun olmayan davranışlarda bulunan kişilere gerekli hallerde zor kullanarak etkisiz hale getirmeye çalışmak.

ÇEVİK KUVVET POLİSİ GÖREV SÜRESİ

Çevik kuvvet olarak göreve başlayan polis memurları görevlerinde 3 yıl kalır. Bu süre ise görevde bulunulan şehirdeki ihtiyaçlara göre değişiklik gösterme eğiliminde olabilmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.