İsrail’den Challenger 3 tanklarına Trophy koruma sistemi

13.09.2023
A+
A-
İsrail’den Challenger 3 tanklarına Trophy koruma sistemi

Birleşik Krallık’ın Challenger 3 ana muharebe tanklarının tanksavar tehditlere karşı korunması için İsrail yapımı Trophy 3 Aktif Koruma Sistemi kullanılacak.

İsrail savunma şirketi Rafael, Challenger 3 tanklarının üçüncü ve son entegrasyon faaliyeti için Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı ile bir sözleşme imzaladı. Trophy aktif koruma sistemi, yakın bir gelecekte hizmete girecek olan bu tanklarda kullanılacak.

Rafael tarafından yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz yıl sonlarında Trophy sistemi, üç haftalık bir test faaliyeti sırasında başarılı bir şekilde test edildi. Gerçekleştirilen canlı atış testleri, Trophy’nin %90’dan fazla oranda tehditleri etkisiz hale getirdiğini gösterdi.

Bir Rafael yetkilisi, Defense News’e yaptığı açıklamada, “İngiliz müşterinin belirlediği geniş bir tehdit yelpazesine karşı, 24’ten fazla saldırıyı engelledik” dedi.

Trophy Aktif Koruma Sistemi

Trophy sistemi, askeri kara araçlarını roket ve füze saldırılarına karşı korumak için tasarlanmış bir sistemdir. Fiziksel imha mühimmatı kullanarak tehditleri engellemektedir.

Birleşik Krallık ile Rafael arasında imzalanan 20 milyon sterlinlik bir sözleşme, Trophy sistemine ilişkin test ekipmanlarının ve belirli bir miktarın erken tedarikini içeriyor.

İngiltere’deki Rheinmetall BAE Systems Land, 148 adet Challenger 2 tankının yerini alacak olan Challenger 3’ün üretimini gerçekleştirmektedir. Yeni tankın 2027 yılında ilk operasyon kabiliyetine, 2030 yılında ise tam operasyon kabiliyetine sahip olması planlanmaktadır.

Abrams-Trophy
Abrams-Trophy

17 Farklı Platformda Kullanılıyor

Rafael’e göre, Trophy sistemi için 2.000’den fazla ünitenin seri üretimi sözleşme kapsamındadır. İsrail Savunma Kuvvetleri’nde hizmet veren Merkava tankları, ABD Ordusu tarafından kullanılan Abrams tankları ve Alman Ordusu tarafından kullanılan Leopard 2 tankları da dahil olmak üzere 17 farklı araç tipinde Trophy sistemi kullanılmaktadır.

2021 yılında Rafael, General Dynamics European Land Systems ve Alman Krauss-Maffei Wegmann ile EuroTrophy isimli bir ortak girişim kurdu. EuroTrophy, Trophy sisteminin Avrupa merkezi olarak görev yapmaktadır ve Avrupalı müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanmıştır.

EuroTrophy, Krauss-Maffei Wegmann ve Fransız Nexter firmasının ortak girişimi olan KNDS ile Almanya ve Norveç’e Leopard 2A8 tank konfigürasyonu için Trophy aktif koruma sistemi temin etmek üzere bir sözleşme imzaladı. Norveç Savunma Malzeme Ajansı, Trophy sistemi ile donatılmış 54 adet Leopard 2A8 tankının teslimatı için KNDS’yi görevlendirdi. Ayrıca, Alman ordusunun ekipman satın alma ofisi, Krauss-Maffei Wegmann ile 123 adet Leopard 2 A8 tankı için bir çerçeve anlaşma imzaladı.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.