ASELSAN’ın GÖKKUBBE’si C-RAM görevleri için hazır

13.09.2023
A+
A-
ASELSAN’ın GÖKKUBBE’si C-RAM görevleri için hazır

ASELSAN tarafından geliştirilen GÖKKUBBE Hava Savunma Sistemi, C-RAM görevlerini yapmaya hazır. Sistemin ilk atışlı testleri başarıyla gerçekleştirildi. Ayrıca, GÖKKUBBE sistemi DSEI 2023 Uluslararası Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarı’nda sergilendi. Bu, ASELSAN’ın ürünlerini uluslararası arenada sergilediği ilk kez oldu.

GÖKKUBBE, nokta, alan ve bölge hava savunması görevlerini gerçekleştirebilen bir kapasiteye sahiptir. Bu da demektir ki, GÖKKUBBE içerisinde KORKUT, HİSAR-A+, HİSAR-O+, GÖKDEMİR, GÖKER, GÖKBERK ve SİPER gibi hava savunma sistemleri kullanılabilecektir. Ayrıca, GÖKKUBBE’de STR, KALKAN, MAR ve AKR gibi radar sistemleri de bulunur.

GÖKKUBBE Sistemi

GÖKKUBBE Sistemi’nin geliştirme süreci devam ederken, aynı zamanda test faaliyetleri de başladı. Bu kapsamda KORKUT Hava Savunma Top Sistemi ile C-RAM görevlerinin gerçekleştirilmesi için önemli bir adım atıldı.

KORKUT Hava Savunma Top Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 2016 yılından beri aktif olarak kullanılmaktadır. ASELSAN, KORKUT üzerinde bazı değişiklikler yaparak sistemi C-RAM tehditlerine karşı etkili hale getirdi.

Bu doğrultuda, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen testlerde KORKUT, C-RAM kategorisindeki bir hava hedefine karşı başarılı bir şekilde denendi. Test senaryosu kapsamında radara tespit edilen hedefe KORKUT Silah Sistemi tarafından AKR Radarı ile kilit atıldı ve angajman gerçekleştirildi.

Korkut

KORKUT tarafından ateşlenen 35mm’lik ATOM Akıllı Mühimmatı sayesinde hedef az miktarda mühimmatla başarılı bir şekilde imha edildi. Bu test sonucunda, GÖKKUBBE Sistemi içerisinde bulunan KORKUT’un C-RAM görevini başarılı bir şekilde gerçekleştirebileceği kanıtlandı.

Dünya genelinde, seyir füzeleri, uçaklar gibi hava soluyan hedeflere ve balistik füzelere karşı savunma sistemleri geliştirilirken, roket, havan ve top mühimmatlarını etkisiz hale getirebilen sistemlerin sayısı oldukça sınırlıdır.

Bu alandaki temel zorluk, roket, havan ve top mühimmatlarının düşük radar kesit alanına sahip olmaları ve kolay bir şekilde konuşlandırılabilmeleridir, bu da ani saldırılar için kullanımlarını zorlaştırmaktadır.

ASELSAN, hem sensör hem de silah sistemleri alanındaki deneyimlerini birleştirerek, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve dost ve müttefik ülkelerin C-RAM ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemektedir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.