Cilt Çatlakları Polis Olmaya Engel Midir?

07.10.2020
A+
A-
Cilt Çatlakları Polis Olmaya Engel Midir?

 

Yeni polisliğe adım atacak adaylar tarafından merak edilen sorulardan bir tanesi de cilt ya da deri üzerinde bulunan çatlakların polis olmaya engel olup olmayacağıdır. Öncelikle bilindiği üzere polis alımlarında Emniyet Teşkilatı’nın  sağlık yönetmeliği maddeleri esas alınmaktadır ve ona uygun adaylar polisliğe kabul edilmektedir. Sizlere bu yazıda maddelerden kesitler ile bu konu hakkında gerekli bilgiyi sağlamaya çalışacağız.

POLİS ALIMLARI NASIL OLMAKTADIR?

Polis olmak isteyen adayların önünde polisliğe giden iki tane yol vardır. Bunlardan biri PMYO’DUR. Bunun için ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu sınavlara girmeniz yeterlidir. Polislik için istenilen puanı almanız halinde ilk aşamayı geçmiş sayılırsınız. Daha sonrasında ön sağlık kontrolü ve mülakat aşamalarını görebilirsiniz. Hepsini başarılı bir şekilde geçmenizin ardından ise 2 yıl sürecek eğitim sürecine girebilirsiniz.

Polis olma yolundaki ikinci yol ise, POMEM’dir. Bu yol üst düzeyde diplomaya sahip adaylar için geçerlidir. Lisans ya da ön lisans mezunu iseniz başvuruda bulunabilirsiniz. Gireceğiniz KPSS aşamasının hemen ardından aynı şekilde ön sağlık ve mülakattan sonra diğer aşamaları görebilmeniz mümkün hale gelir.

 

POLİS OLMAK İÇİN SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇMEK ŞART MI?

Polis adayları sağlık yönetmeliğine uygun şekilde muayeneden geçmeden polis olamazlar. Polis adayları ön sağlık aşaması ve detaylı sağlık aşaması olarak ayrılan iki sağlık kontrolüne de girmek ve polis olmak için olumlu bir rapor almak zorundadır.

CİLT ÇATLAKLARI POLİSLİĞE ENGEL MİDİR?

Polislikte yazlık üniforma giyildiği dönemlerde kişinin cilt üzerindeki çatlak izleri 5 metre öteden belirlenebiliniyorsa bu da kişiyi açık edecek derecedeyse bu durum engel niteliği taşımaktadır. Fakat yazlık üniforma giyildiğinde görülmeyecek yerde olan çatlaklar polisliğe engel değildir. Bu sorun ön sağlık aşamasında ortaya çıkacaktır. Eğer cildinizde bir hastalığınız var ise detaylı yapılan sağlık muayenesinde ise bu durum ortaya çıkacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.