Romatizma Polisliğe Engel Mi?

04.10.2020
A+
A-
Romatizma Polisliğe Engel Mi?

Polis adaylarının sıklıkla başvuru yapmadan ya da ön sağlık muayenesine gitmeden akıllarına takılan sorulardan biride romatoloji branşını kapsayan rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlığa sahip adaylar polis olup olamayacaklarını merak etmektedirler. Bizde bu yazımızda adaylara cevap niteliğinde bilgiler vermeye çalışacağız.

Emniyet teşkilatının yayımlamış olduğu sağlık yönetmeliği maddelerine göre polis okullarına alınacak olan adaylar sağlık şartlarının A dilimine uygun olmak zorundadır.

Adayların A dilimine uygun olup olmayacağının kararını ise sağlık kurulu doktorları ve kişinin hastalığının ne derecede olduğu belirlemektedir.

Polis okullarına A dilimine giremeyen B, C, D ve E diliminde kalan aday öğrenciler giremezler.

ROMATOLOJİ BRANŞI İÇİNDE OLAN HASTALIKLAR POLİSLİĞE ENGEL Mİ?

Kişinin herhangi bir kronik hastalığı ve bu hastalığa bağlı olarak uygulaması gereken bir diyeti ve ilacı var ise,

Kişinin vücudunu organ ve sistemlerindeki fonksiyonları etkileyen bir rahatsızlığı var ise,

Kişinin doğuştan veya sonradan sakatlığı ya da organ yokluğu, eksikliği var ise istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilemezler.

Bu rahatsızlıklara sahip olan kişilerde, kişinin sağlık kontrollerini yapan doktor ve hastalığın derinliği yönetmeliğin hangi maddesine ve dilimine gireceğine karar verir. B, C ve D dilimlerine girmiş olan her hastalık öğrenci olmaya engeldir.

Kişinin vücudu tarafından üretilen ve özellikle eklem bölgesinde meydana gelen iltihaplanmaya bağlı olan romatoid durumlar,

Çeşitli bağ dokusuna bağlı hastalıklar,

Sürekli tekrarlayan ateşle birlikte devam eden diğer romatolojik hastalıklar polisliğe engel teşkil değildir.

Beden hareketlerini bozmayan kireçlenmeler,

Endokrin veya metabolizma bozukluklarına bağlı hastalıklar,

Metabolik ve rotizmal hastalıklar

Yapılan her türlü tedavi yöntemi ile şifa bulan eklem dışı romatizmal yapıdaki doku hastalıkları eğer organ ve sistem fonksiyonlarını etkilememişse polis okullarına girmek için engel değildir.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Soner dedi ki:

    Bende iltihaplı romatizma var (ankilozan spondilit) askerlik bu yüzden muaf edildi bekçi veya polis olmama engel mi bu durum

  2. ramazan dedi ki:

    soner bey benimle iletişime geçebilir misiniz instagram hesabından r.balci1 bu durum hakkında bilgi aldıysanız bilgilenmek isterim