Çocuk Polisi Nasıl Olunur?

24.10.2020
A+
A-
Çocuk Polisi Nasıl Olunur?

 

Çocuk Polisi olmak isteyen polis adayları için ayrı bir sınav ya da okul bulunmamaktadır. Polislik sınavına giren ve kazanan, polis okulunu tamamlayan adayın emniyet teşkilatında birim atamaları yapılmaktadır. Atama nerede yapılıyorsa o birimde çalışılması gerekmektedir.

Mesela şöyle küçük bir örnek bu konu ile ilgili verilebilinir. Çevik kuvvet olarak çalışan polis memurları, çevik kuvvet süresi olan 3 yılı bitirdikten hemen sonra başka birime ataması yapılır. Atanan polis memuru ise yeni geldiği birimi nasıl çalışma sürdürüyorsa o şekilde çalışma hakkına sahip olmaktadır. Çocuk Polisi memuru olarak atanan polis bir hafta sonrada üniformalı olarak çalışabilmektedir. Emniyet Teşkilatı’nda bir birimde mesleğinizin sonuna kadar çalışmak neredeyse imkansızdır. Belirli süre zarflarında teşkilat içerisinde farklı birimlere atama yapılabilinmektedir.

Çocuk Polisi, polislerin çocuklara özel yürütebileceği hizmetler kapsamında 0-18 yaş aralığında davranış biçimleri, gelişim özellikleri, iletişim becerisi ve mülakat teknikleri gibi belli başlı konularda hizmet içi olarak eğitim almış Emniyet Hizmetleri Sınıfı personeli olarak bilinmektedirler.  Çocuk Polisi Çocuk Şube Müdürlükleri sosyal hizmet, idari, kayıp çocuklar ve suç özleme Amirliklerinden meydana gelmektedir.

Çocuk Polisi olarak görev alacak personelde etkili ve akıcı konuşmak, en önemlisi gönüllü olmak, belirtilen şartlara uygun olmak, güvenilir olmak, iletişim ve karar verme gibi yetenekleri bünyesinde barındırmak aranılan özelliklerdendir.

Çocuk Polisi olmanın ise amacı, istismara mazur kalan, korunmaya muhtaç olan, mülteci, sokakta zorla çalıştırılan ve kimliği tespit edilemeyen çocuklara yönelik tüm hizmetlerin yürütülmesi için düzenlenmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.