Çürük raporu nedir? Nasıl alınır

22.07.2019
A+
A-
Çürük raporu nedir? Nasıl alınır

Çürük raporu nedir? Nasıl alınır 2018

Kamuoyunda yaygın olarak bilinen çürük raporu kişinin askerliğe elverişli olup olmadığını tespit eder bu rapor askerlik şubelerinde askerlik meclisi olarak tanımlanmış iki Türk’ten oluşan heyet tarafından ya da daha çok askeri hastaneler tarafından verilir bununla ilgili olarak Türk silahlı kuvvetleri sağlık yeteneği Yönetmeliği esas alınır Yönetmeliğinde şuuru kapalı olarak tarafından verilmiş olan kıstasları size tek tek olarak anlatılmış.

Bu raporun edinilmesi için Eğer kişi yatalak veya gözle görülür biçimde çürük raporu almaya hakkı var ise 2 sivil ve tabipler askerlik şube başkanı yada vekili ile birlikte çürük raporu verilebilir.
Bunula birlikte çürük raporunun askerlik yapmaya uygun olmayan kişilere verildiği aşikardır.

Usülsüz çürük raporu almanın cezası nedir ?

Resmi evrakta sahteciliğik suçu iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmalıdır bu raporu düzenleyenlerin resmi görevi olan kişiler olması durumunda daha ciddi cezalar verilmektedir. Son derece ağır ceza yaptırımı olan hapis cezası yaptırımı olan bu suçun bir diğer yan yaptırımıda 1111 sayılı askerlik kanununda tanımlandığı üzere para cezasıdır.
Kişilerin ciddi bir idari ve para cezası altına girecek olmasına neden olan çürük raporundan özenle kaçınılması gerekmektedir. Bu kişiler sivil mahkemelerde yargılanmaktadır ve gerekirse buralarda haklarında hüküm kesfedilmektedir. Ayrıca son olarak Askeri mahkemelerde yargılama yapılmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. İlhan dedi ki:

  Gerçekten hasta olanlar dışında çürük raporu alanlara çok kızıyorum ve hakkımı helal etmiyorum.

 2. Salim dedi ki:

  Artık gerçekten kolay bir şekilde alınabiliyor çürük raporu. Bunun için denetimler arttırılmalı diye düşünüyorum.

 3. r10mavikorku dedi ki:

  Çürük için çok araştırmıştım zamanında bu yazıda araştırdıklarıma ek olarak tam öğrenmiş oldum. Teşekkürler

 4. Abdullah Yakar dedi ki:

  Genelde askerden kaçmak isteyenlerin kullandığı bir yöntemdir fakat bazen insanlar için cidden gerekli olabiliyor.