Bekçilerin Silahı Var Mı

23.07.2019
A+
A-
Bekçilerin Silahı Var Mı

Bekçilerin Silahı Var Mı

Mahallerde ortaya çıkan olumsuz olayların azaltılması amacıyla İç İşleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen bir yenilikle istihdam edilen mahalle bekçileri birçok önemli göreve sahiptir. Özellikle kolluk kuvvetlerinin gelme ihtimalinin olmadığı durumlarda ortaya çıkan saldırıları püskürtme, saldırganları yakalama sorumluğu bekçilere verilmiştir. Bundan dolayı bekçilerin silahı var mı sorusu sıklıkla dile getirilmektedir. Bu soruya cevap vermeden önce bekçilerin sahip olduğu görevlerin bilinmesi gerekir. Bekçiler sadece mahalle sakinlerini bilgilendirmek, yönlendirmek veya yardımcı olmak için görev yapmamaktadır. Bunların yanında mahallede ortaya çıkabilecek tüm olumsuz durumlarda kolluk kuvvetleriyle uyum içinde çalışması, saldırıların engellenmesi ve suçluların yakalanmasında aktif rol oynamaktadır.

 

 

Bekçilerin Sahip Olduğu Olanaklar

Çeşitli şehirlerde çok aktif olan bir birim haline gelen mahalle bekçileri, akşamüzeri mesaiye başlarken güneşin doğuşuna kadar hizmet vermektedir. Bu süre zarfında mahallede olabilecek tüm durumlara karşı harekete geçme sorumluğu bulunur. Gerek yangın gerekse sel felaketlerinde mahalle sakinlerinin haberdar edilmesi bekçiler tarafından yapılırken trafik kazalarında da bekçiler yardımcı olmaktadır. Ayrıca olası tartışma ve kavga durumlarında da genel kolluk kuvvetlerinden önce müdahale edilebilir. Bununla birlikte çok daha büyük çaplı durumlarda bekçilerin işlevi öne çıkmaktadır.

 

 

60 yaşına kadar mahalle bekçiliği yapılabilirken aynı zamanda hafta 1, yılda 20 gün tatil iznine sahiptir. Sosyal hakları bulunan mahalle bekçileri polislerle aynı statüdedir. Bundan dolayı silah taşıma işlemlerinde de bir farklılık yoktur. 20 yılını dolduran bekçilerin tatil süreleri ise 30 güne kadar çıkmaktadır. İl veya ilçe özel idarelerinden alınan maaşlarda ise bireysel emeklilik kesintisi dışında bir durum olmamaktadır. Bununla birlikte ek operasyonlarda ücret alımı olurken aynı zamanda meydana gelen olaylardaki başarılarda da mahalle bekçileri ödüllendirilmektedir. Yıl içinde 3 kez tam maaş ikramiye kazanılabilir, amir tavsiyesiyle taltif ve takdirname alınabilir. Bununla birlikte olumsuz hususların derinleşmemesi için bekçilerin silahı var mı sorusu olumlu yanıtlanırken kullanım iznine de sahiptirler.

 

Bekçilerin Silahları

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan mahalle bekçilerinin alım işlemleri Polis Akademisi tarafından yapılmaya devam etmektedir. Çarşı ve Mahalle Bekçileri 2559 Sayılı Kanun maddesinin 16. Maddesinde belirtildiği gibi çeşitli hallerde bekçiler silah kullanabilmektedir. Bekçilerin görev yapma esasları ise 772 sayılı kanunla düzenlenirken silah kullanımının olduğu görülür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. ender aslan dedi ki:

  güvenlik hizmeti verip de silah sahibi olmamaları çok tuhaf olurdu zaten.

  1. Furkan Dikyol dedi ki:

   Silah olması çok iyi olmuş adam lar 10 kişi ne yapacak anca silah ile havaya ateş edip mevzuyu dağıtacak

 2. Göksenin Akıncı dedi ki:

  Silah şart. Geceleri sabahlara kadar tuhaf tuhaf insanlarla jop ile mi uğraşacaklar.

  1. Muzaffer Güney Kılıç dedi ki:

   Silahlanmaları şart.Ortam kötü.Bu düzene anca böyle otorite kurabilir bekçiler.Tek yaptıkları kimlik sorma.Etliye sütlüye karışmıyorlar.

 3. Cihann dedi ki:

  Güvenlik birimi olduğundan dolayı taşımaları şart.

 4. can uyar dedi ki:

  Önceden bildiğim kadarıyla silahları vardı. Bu devirde köy korucularının bile silahları varken bekçilerin silahının olmaması saçmalık resmen. Sonuçta güvenlik hizmeti veriyorlar.

 5. Murat Tolu dedi ki:

  Silah yerine şüpheliyi etkisi hale getirebilecek ateşsiz silahların kullanımı bence daha iyi olur ve toplumdaki tartışmaların önüne geçer. Elektroşok vb. gibi silahlar.

 6. Ali Öztürk dedi ki:

  Gece vakti herhangi bir kaç kişi sorun çıkartsa, ya da kavga çıkartsa bu durumda bekçinin silahsız bulunması kendi sonlarını getirebilir. Zaten daha önce yorumda birisinin bahsettiği gibi: Güvenlik hizmeti verip de silah sahibi olmamaları saçma olurdu.

 7. Mervetufan dedi ki:

  Elbette vardır.. sanırım silahlı ve silahsız olarak değişiyor.. Bekçi konumuna baglı.

 8. Uğur Aktaş dedi ki:

  Kavgalara ve suç işleme durumlarına anlık müdahale edebilmek adına elektroşok tarzı kısa süreli etki eden silahlarda taşımaları gerekiyor aslında.

 9. Deniz Kaya dedi ki:

  Dışarıdan kolay gibi dursa da işleri çok zor, olması gereken de silah kullanmaları zaten.

 10. ilker durmuş dedi ki:

  silah olmaması anormal olurdu birde gece saatleri olduğu için ortam daha tehlikeli oluyor

 11. Gürkan Bozok dedi ki:

  Silah şart nolur nolmaz geceleri hatta sabahları bile akılsızlar çok oluyor. En azından kendilerini ve mahalleyi daha rahat koruyabilirler. Silahı gören kaçar zaten : )

 12. Alper dedi ki:

  Bekçilerin görevi güvenlik olduğu için silahın kesinlikle olması gerekir, olası bir tehlike anında kendini nasıl koruyacak bir güvenlik?

 13. Kimegoreiyi dedi ki:

  Güzel bilgilendirme tabik ki silahları var ancak umarım kullanmaya gerek olacak durumlar yaşanmaz

 14. lucifer dedi ki:

  Bekçilere ishal verilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Sonuçta güvenlik hizmeti sunuyor bu arkadaşlar. Sokaklarımız da çeşitli tehlikeler mevcut, bekçiler yumruklarıyla kendilerini savunamayacağına göre silah olması şart

 15. Abdullah Yakar dedi ki:

  Silah kullanmaları gerekliydi zaten büyük şehirlerde ne olacağı belli olmaz

 16. Mehmet Karasoy dedi ki:

  bekçilerin silahı var mi? hakkında iyi bir makale olmuş beklentimi karsiladi daha fazlasını bekliyoruz

 17. Yusuf Şafak dedi ki:

  Şu an mahalle ve gece bekçilerinde silah bulunuyor fakat ben kesinlikle olması taraftarı değilim. Onun yerine elektro şok, jop veya biber gazı olabilir.

 18. Fatih Keskin dedi ki:

  Sahilde oturuyoruz bekçiler her akşam gelip kimlik sorgulaması yapıyorlar güzel bir uygulama ve iş kaynağı oldu ama oturmuş sahilde gitar çalıyoruz ve denetleme yapılıyor yalan yok çok gereksiz buluyorum.

 19. İbrahim Kadıoğlu dedi ki:

  Bekçileri gece gördüğümde genellikle hepsi silahlı oluyor, zaten bekçilerin adam öldürme konusunda polis memurlarından çok yetkileri var diye biliyorum.