Dövme Askerliğe Engel mi? Askerde Dövme Sorun Olur Mu?

29.07.2019
A+
A-
Dövme Askerliğe Engel mi? Askerde Dövme Sorun Olur Mu?

Çok eski dönemlerde askere giden kişilerin vücutlarında bulunan dövmeler sorun yaratabiliyordu. Ancak günümüzde durum farklıdır ve dövmelerin askerlik sürecinde sorun olmadığını söylemek gerekir. Özellikle son yıllarda birçok insanın dövme yaptırdığı düşünülürse, askerlik yaparken bu durumun sorun yaratmadığı görülmektedir. İnternet araştırmaları da aynı sonucu göstermektedir: vücudun farklı bölgelerinde bulunan dövmeler askerlik sırasında herhangi bir problem teşkil etmemektedir.

askerde dövme sorun olurmu

Dövme herhangi bir soruna yol açar mı?

Günümüzde dövmeler, insanların vücudunun herhangi bir noktasına yapılabilmektedir. Herhangi bir bölgedeki dövmeler, askerlik döneminde herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Özellikle acemi birliğindeki yoğunluğun fazla olduğu dönemde dövmeler pek göze çarpmaz. Ancak acemi birliği dönemi bittiğinde, ustalık döneminde dövmeler daha az askerle beraber olduğundan daha belirgin hale gelmektedir. Özellikle yaz aylarında kamuflaj giysileri kolları sıvadığında dövmeler daha fazla görünür olabilir. Ancak, dövmenin türü veya vücutta nerede olduğu önemli değildir, günümüzde dövmeler artık hiçbir sorun teşkil etmemektedir.

Dövmeyi sildirmek gerekiyor mu?

Eski dönemde askerlik süreci daha uzun olduğu için dövme konusunda daha katı kurallar uygulanıyordu ve dövme yapılmasına izin verilmiyordu. Ancak günümüzde askerlik süresi oldukça kısalığından dolayı dövmeler sorun oluşturmamaktadır. Her bireyin sivil hayatta kendine özgü bir yaşam tarzı olduğu düşünülürse, dövme yaptıran kişilerin vücutlarının büyük bir kısmını da dövmeyle süslemesi gayet normaldir. Askerlik sürecinde bu yaşam tarzına tamamen saygı duyulmaktadır. Bu nedenle, kalıcı bir dövmeniz varsa hiç endişelenmeden rahatlıkla askere gidebilirsiniz. Ancak geçici bir dövmeniz varsa, onu sildirerek gitmek daha uygun olabilir. Özellikle bazı kişiler askere gitmeden önce kalıcı dövmelerini sildirmek isteyebilir, ancak günümüzde bunun için endişelenmeye gerek yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. İlhan dedi ki:

  Askerlikte dış görünüm önemli bu nedenle yüzde parmaklarda vs çok abartılı dövme olmadıkça sorun olmamalı.

 2. Murat Tolu dedi ki:

  Dediğiniz gibi artık bir sıkıntı teşkil etmiyor dövmeler.B en dövmeli bir insan olarak askerliğimi dövmemin konusu bile açılmadan tamamladım. Ayrıca komutanlarımda çok iyi insanlardı.

 3. r10mavikorku dedi ki:

  En yakın asker arkadaşım hala görüşürüm kendisi ile. Hiç bir sorun yaşamadı. Kolları boyu v.s dövme kaplıydı bir sorun yaşamadı. Ama komutanına göre değişiyor bu dövme işi. Makale açıklamış bayağı yerinde bir yazı olmuş.

 4. Mervetufan dedi ki:

  Olmaz kardeş sorun olmaz. Neden olsun mantıklı düşünün. Dövme bir tercih meselesi. Benim çok arkadaşım var dövmeli.

 5. Ramazan Turung dedi ki:

  Göğsümde 8 santimlik bir kanat dövmesi var askerde tuttular fakat görünmeyecek iç kısımda olduğu için bir sorun teşkil etmedi en doğrusuda bu bence

 6. Abdullah Yakar dedi ki:

  Arkadaşımın asker olmak hayaliydi fakat dövmesi vardı demekki dövme sorun olmuyormuş onun adına sevindim.