Dikiş İzi ve Jilet İzi Polisliğe Engel Mi?

14.02.2023
A+
A-
Dikiş İzi ve Jilet İzi Polisliğe Engel Mi?

Günümüzde bir çok kişide daha önceden yaşadığı talihsiz kazalar nedeniyle dikiş izleri bulunmaktadır. Tedavi için atılan bu dikişlerin izlerinin uzun yıllar sonucu çoğu kaybolsa da yine küçük bir iz insanın vücudunda kalabilmektedir. Dikiş izleri veya vücutta bulunan jilet izleri vatandaşların hayatlarında kendilerine olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Günümüzün en çok tercih edilen mesleklerinden biri olan polislik mesleğine girişlerde dikiş izi ve jilet izleri girişe engel olabilmektedir. Polislik mesleğine alımlar için Emniyet Genel Müdürlüğü oldukça hassas bir çalışma yapmaktadır ve adayları çok dikkatli bir şekilde incelemektedir. Bu yazımızda sizler ile vücutta bulunan dikiş izlerinin veya jilet izlerinin polislik mesleğine kabul olmak için herhangi bir engel oluşturup oluşturmadığı hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

Dikiş ve Jilet izi Polisliğe Engel Mi?

İlk olarak vücutta bulunan jilet izlerinden bahsedelim. Vücutlarında jilet izleri bulunan vatandaşlar psikolojik problemler yaşadıkları için halk arasında normal olarak kabul görmezler ve polislik mesleğine psikolojik problemleri bulunan insanlar kabul edilmedikleri için direkt olarak elenirler. Fakat son yıllarda güncellenmiş olan yönetmeliğe göre vücutlarında jilet izi bulunan vatandaş için bir esneklik getirilmiş ve bunun sonucunda fiziksel ve psikolojik testlerinden sağlam olarak geçen ve ayrıca yazlık üniforma içinde izleri belli olmayan vatandaşlar polislik mesleğine kabul edilebilecektir.

Vücudunda dikiş izi bulunan vatandaşlar için durum biraz daha farklıdır. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu yönetmeliğe göre dikiş izi olanlar için direkt olarak bir kural bulunmamaktadır ancak yönetmelikte bulunan cilt hastalıkları bölümünde yer alan maddelere göre durum açıklığa kavuşabilmektedir. Bu maddeler ise şunlardır:

 • Beş metre uzaklıktan bakıldığı halde belirgin izlere sahip olan adaylar polislik mesleğine kabul edilmeyecektir.
 • Aynı şekilde yazlık üniforma giyildiği halde izler hala daha belli oluyorsa adayın polislik başvurusu kabul edilmeyecektir.

Bu maddelere göre vücudunda dikiş izi bulunan vatandaşlar 5 metre testine tabi tutulurlar ve 5 metre uzaklıktan ve yazlık üniforma içerisinden izleri belli olan vatandaşlar polislik mesleğine kabul edilmezler.

Bunun nedeni izlerin uzaktan belli olması sonucu adayların eşgal belirleyici olabilme niteliği taşımalarıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Poyraz Ziya dedi ki:

  12 cm dikiş izi var 12 dikiş var polislik sıkıntı olur mu

  1. admin dedi ki:

   Dikiş izi nerenizde mevcut bu çok önemli etken 5 metreden bakıldığı vakit gözükme olasılığı var mı?

   1. ade dedi ki:

    Ayak baş parmağımın tendonu kopması sonucu ameliyat oldum ve düzeldi. ancak ayak üstünde 5.5 cmlik ameliyat izi var polislik alımına engel olur mu?(teşekkürle

    1. Sıla dedi ki:

     Parmağımda (el) dikiş izi var acaba pmyo okuluna girmek için engel mi?

     1. admin dedi ki:

      Boyutu ve belirginliği işlev kaybı gibi durumlar etkendir. Şansınızı deneyin.

  2. Eren kirtay dedi ki:

   Bacağımda dikis izi var . Küçükken bisikletin küçük vidası ayağıma girdi dikiş izi tam baldirimda polisliğe engelmidir inşallah değildir ?

 2. Seyfi dedi ki:

  1,5 cm lik kesik izi var kolumda sıkıntı olur mu 5 metreden tamamen belirgin değil hafif bi beyazlık görülüyor 5 metreden sadece

 3. adem dedi ki:

  Ayak baş parmağımın tendonu kopması sonucu ameliyat oldum ve düzeldi. ancak ayak üstünde 5.5 cmlik ameliyat izi var polislik alımına engel olur mu?(teşekkürler)

  1. admin dedi ki:

   Ön sağlıktaki doktora bağlı bir durum şansınızı deneyin.

 4. Ahmet dedi ki:

  Sol kolumun iç kısmında 6 7 cm civarı kesikten kaynaklı dikiş izi var bir problem olurmu

 5. . dedi ki:

  Bacağımın arka kısmından açık varis ameliyatı olacam dikiş izi illaki kalacak sorun olur mu

 6. Eren kirtay dedi ki:

  Bacağımda dikis izi var . Küçükken bisikletin küçük vidası ayağıma girdi dikiş izi tam baldirimda polisliğe engelmidir inşallah değildir ?

 7. ppp dedi ki:

  alnımda dikiş izi var ama saçımla kapanıyor saçımı kaldırıp o kadar detaylı bakarlar mı ?

  1. Can dedi ki:

   Yüzümde iki tane iki cmlik dikiş izi var sorun olur mu

 8. Ezel dedi ki:

  Kolumda 3 cm lik küçük küçük 5 tane jilet izi var polis özel harekata engel mıdır?