Elon Musk’un Yardımıyla Ukrayna’nın Kırım Saldırısı Engellendi

07.09.2023
A+
A-
Elon Musk’un Yardımıyla Ukrayna’nın Kırım Saldırısı Engellendi

Tesla, SpaceX ve Twitter’ın kurucusu olan Elon Musk’un, Rusya-Ukrayna arasında gerçekleşen çatışma konusunda etkisi, aslında düşünüldüğünden çok daha büyük oldu.

Elon Musk’un biyografisi olan “Elon” isimli kitapta yer alan bilgilere göre Musk, Ukrayna’nın Rus Donanması’na yönelik kamikaze insansız denizaltılarla yapılacak saldırıyı Starlink uydu iletişim ağını kullanarak engelledi.

Elde ettiği uydu bağlantısını kaybeden kamikaze denizaltılar, daha sonra Ukrayna topraklarına geri döndüler.

Musk’ın bu engellemeyle ilgili açıklaması şu şekilde oldu: “Eğer Ukrayna, Kırım’a saldırı yaparsa Rusya, nükleer silahlarla karşılık verebilir. Bu nedenle saldırının engellenmesi gerekiyordu. Minyatür bir Pearl Harbor yaşanmamalı.”

Saldırının engellenmesinin ardından Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, Elon Musk’a bir mesaj atarak uydu bağlantısını tekrar açması için yalvardı ve “Sadece sizin (dünyayı teknolojiyle değiştiren kişinin) bunu bilmenizi istiyorum.” ifadesini kullandı.

Isaacson’ın kitabına göre, Elon Musk’ın fikirleri Ukrayna’nın Rusya’ya yönelik “karşı saldırısını” değiştirdi. Ayrıca, Musk, Ukrayna’nın “çok ileri gittiğini” belirterek bir daha Kırım bölgesinde Starlink uydularını açmayacağını söyledi.

Musk, durumu şu şekilde ifade etti: “Starlink, savaşlara karışmak için tasarlanmadı. İnsanların Netflix izleyebilmesi, rahatlayabilmesi, internete erişebilmeleri ve barışçıl güzel şeyler yapabilmeleri için tasarlandı.”

Musk, olayın ardından ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Genelkurmay Başkanı Mark Milley ile de temaslar kurdu.

Kitabın devamında ise Isaacson, Elon Musk’un Ukrayna’ya milyonlarca dolar değerinde uydu ekipmanı gönderdiğini ve 2023 yılı başlarında SpaceX’in ABD ve AB hükümetleriyle 100 bin uydu terminali gönderimi üzerine bir anlaşma imzaladığını belirtti.

Bu olaylar, Elon Musk’un dünya çapında etkili bir lider olduğunu ve teknoloji sayesinde uluslararası krizlere çözümler sunabileceğini göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.