Emekli NASA Astronotu “Dottie” TÜBİTAK ve ODTÜ’yü Ziyaret Etti

05.10.2023
A+
A-
Emekli NASA Astronotu “Dottie” TÜBİTAK ve ODTÜ’yü Ziyaret Etti

Dorothy “Dottie” Metcalf-Lindenburger, 2004 yılında NASA’da çalışmaya başladı. Bilimsel ve teknik alanlara odaklanan Astronot Aday Eğitimini tamamladı. Ayrıca T-38 uçuş eğitimi ve fizyolojik eğitimler gibi suda ve vahşi doğada hayatta kalma eğitimini de geçti.

Dorothy “Dottie” Metcalf-Lindenburger

Aslında, NASA görevine başlamadan önce jeoloji alanında uzmanlaşmıştı. Russell’ın son buzullaşmalarını ve Wet Mountain Dağları’ndaki kayalıkların haritalanmasını araştırmıştı.

NASA’daki kariyeri boyunca, 2010 yılında STS-131 mürettebatında uzman olarak 362 saatten fazla uzayda geçirdi.

Dorothy “Dottie” Metcalf-Lindenburger, NASA’daki çeşitli üst düzey görevlerin ardından 13 Haziran 2014’te NASA’dan emekli oldu.

Aynı zamanda iyi bir maraton koşucusu olan Metcalf-Lindenburger, Türkiye’yi ziyareti sırasında TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’ne uğradı.

“Dottie”, TÜBİTAK Uzay ekibiyle bir araya geldi ve Türkiye’nin uzay keşfi alanındaki çalışmaları hakkında bilgi aldı. Ayrıca yakında gerçekleşecek olan ilk Türk uzay görevi hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Emekli astronot “Dottie” daha sonra Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden ODTÜ’de uzay meraklısı öğrenciler ve akademisyenlerle bir araya geldi.

ODTÜ Rektörü Profesör M. Verşan Kök ile görüşen “Dottie”, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki Kemal Kurdaş Salonu’nda “Büyük Hayallerinizle Göklere Çıkın” başlıklı bir seminer verdi.

Dorothy “Dottie” Metcalf-Lindenburger, ODTÜ Toplum ve Bilim Merkezi’ni ve ardından ODTÜ Astronomi Kulübü’nü ziyaret etti.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.