Suriye’de Hedeflerden Uzak Durmaları Hususunda Uyarılan 3. Taraflar Kim?

05.10.2023
A+
A-
Suriye’de Hedeflerden Uzak Durmaları Hususunda Uyarılan 3. Taraflar Kim?

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, terörle mücadele konusunda yapılan açıklamalarda bahsedilen ve uzak durmaları tavsiye edilen “üçüncü taraflar” ifadesinin kime atıfta bulunduğunu açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın belirttiği şekilde, Türkiye’nin terör saldırılarını engellemek ve sınır güvenliğini sağlamak amacıyla uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa hakkıyla operasyon yapması en doğal hakkıdır.

PKK/KCK ve diğer terör unsurlarını etkisiz hale getirmek için gerekli operasyonları yapmış, yapmaktadır ve yapmaya devam edecektir. PKK/YPG aynı terör örgütüdür ve nerede faaliyet gösterirlerse göstersinler meşru hedefimiz olmaya devam ediyor. Dost ve müttefik ülkeler başta olmak üzere, diğer ülkelerin bu teröristlerin yakınlarında bulunmamaları gerektiğinin altını çiziyoruz.

Bu uyarının yeni bir uyarı olup olmadığı sorulduğunda, kaynaklar bunun bir hatırlatma olduğunu ve alınacak tedbirlerin bu ülkelerin kendi tercihine bağlı olduğunu belirtti.

Irak’ın kuzeyine yönelik hava harekatları hakkında sorulan bir soru üzerine, kaynaklar, hedeflerin ele geçirilmesi için askeri operasyonlarda birçok farklı strateji olduğunu ifade etti. Hangi stratejinin uygulanacağının belirlenmesinde çeşitli faktörlerin rol oynadığını ve tek seçeneğin kara harekatı olmadığını belirtti.

Milletimize tehdit oluşturan terör örgütlerini yok etmek tek hedefimizdir. Milli Savunma Bakanlığı tarafından dün gerçekleştirilen toplantı, genel bir güvenlik değerlendirmesi ve istişare toplantısıydı. Güvenlik konusundaki durum ve yapılacaklar hakkında genel bir istişare yapıldı ve ihtiyaç duyuldukça bu tür toplantılar devam edecektir.

Ankara’da gerçekleşen terör saldırısıyla ilgili olarak teröristlerin paramotorla girdiği iddiası hakkında soru sorulduğunda, kaynaklar saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin PKK/YPG üyesi olduğunun kesinleştiğini hatırlattı. Teröristlerin yurda nasıl girdiği konusundaki araştırmalar devam etmektedir.

Hava harekatlarında terör örgütünün finansal kaynaklarının vurulup vurulmadığına ilişkin bir soru üzerine, kaynaklar terör örgütünü besleyen her unsurun meşru hedef olarak alındığını ve bundan sonra da alınmaya devam edileceğini vurgulamıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.