Polonya ile Fransa arasında MIECZNIK programı için iş birliği

05.10.2023
A+
A-
Polonya ile Fransa arasında MIECZNIK programı için iş birliği

Polonya, fırkateyn programı kapsamında farklı ülkelerle iş birliğine gidiyor. Bu iş birliği kapsamında Fransız Thales şirketi, Polonya’nın MIECZNIK fırkateyn programına TACTICOS savaş yönetim sistemi sağlamak için Polonya merkezli devlete bağlı savunma şirketi PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) ile bir sözleşme imzaladı.

İmzalanan sözleşme doğrultusunda, Fransız şirket MIECZNIK projesi kapsamında inşa edilecek fırkateynlere TACTICOS entegre savaş yönetim sistemi, sonar sistemi, hava gözetleme radarı, atış kontrol radarı ve 360 derece kızılötesi sensör sağlayacak.

Thales şirketi tarafından yapılan açıklamada ise, Thales’in Polonya Donanması MIECZNIK fırkateynlerini TACTICOS savaş yönetim sistemi, sonarlar, kızılötesi sensörler ve radarlarla donatacağı ve savaş gemilerine tespit, tanımlama, komuta, kontrol ve karar verme için çoklu işlevler sağlayacağı belirtilmiştir. İlk geminin ise 2029 yılında hizmete girmesi beklenmektedir.

Thales’in açıklamasında, bu iş birliği sözleşmesinin 2022 yılında imzalanan Stratejik İşbirliği Anlaşması’nın bir sonucu olduğu da vurgulanmıştır.

Polonya’nın MIECZNIK fırkateynlerine entegre edilecek Thales sistemleri

MIECZNIK sınıfı fırkateynler, denizde iletişim hatlarının ve kritik altyapının güvenliğinin sağlanması gibi çeşitli görevleri yerine getirmek üzere tasarlanmıştır. Bu gemiler, Thales tarafından geliştirilen ve savaş gemisinin savaş sistemine entegre edilen bir dizi sensörle donatılacak.

Thales savaş yönetim sistemi TACTICOS, fırkateyn savaş sisteminin merkezi komuta ve karar alma unsuru olacak. Sensör kontrolünü, resim derlemeyi, durum değerlendirmesini, eylem desteğini ve silah kontrolünü destekleyen işlevi ve performansıyla bir askeri geminin operasyonel etkinliği açısından kritik öneme sahiptir.

Polonya’nın MIECZNIK fırkateynleri, BlueHunter gövdeye monteli radar ve Captas-2 çekili dizili sonarlarla donatılarak Thales sonar paketinden yararlanacak. Thales ayrıca SM400 Block 2 ve NS50 adlı iki radarı da sağlayacak. SM400 radarı, uzun menzilli hava ve yüzey gözetleme, helikopter kontrolü ve silah kontrol fonksiyonlarını aynı anda sağlamak üzere tasarlanmıştır. NS50 radarı ise üstün hava ve yüzey algılama, izleme ve sınıflandırma sağlayan ek bir koruma katmanı sunmaktadır. Fırkateynler aynı zamanda ARTEMIS adlı 360 derece deniz kızılötesi arama ve takip sistemi ile STIR 1.2 EO Mk2 atış kontrol radarıyla da donatılacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.