Endonezya’nın ANKA SİHA alımındaki detaylar

16.08.2023
A+
A-
Endonezya’nın ANKA SİHA alımındaki detaylar

Türkiye ile Endonezya arasındaki yüz milyonlarca dolarlık ANKA İHA anlaşmasının detayları açıklandı.

Endonezya Savunma Bakanlığı tarafından 3 Ağustos’ta yapılan açıklamada, ülkenin savunma gücünün artırılması amacıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nden (TUSAŞ) 300 milyon dolar değerindeki 12 adet ANKA İHA’nın tedarik edildiği duyuruldu.

Endonezya, TUSAŞ ile 3 Şubat 2023’te imzalanan sözleşme çerçevesinde askeri teçhizatının çeşitliliği, miktarı ve kalitesini artırmayı hedefliyor. Sipariş edilen 12 adet ANKA İHA’nın Kasım 2025’ten önce Endonezya’ya teslim edilmesi planlanıyor.

Endonezya ayrıca eğitim, lojistik destek ve ilgili ekipmanın yanı sıra iki yıl veya 600 uçuş saati garanti süresi de alacak.

Ekran Görüntüsü (108)

12 adet ANKA İHA, Endonezya Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri’nde görev yapacak.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil’in yaptığı açıklamaya göre, ilk 6 adet ANKA İHA yakın zamanda Endonezya’ya gönderilecek ve anlaşma kapsamında diğer 6 adet İHA, teknoloji transferi yoluyla PT Dirgantara Indonesia ile birlikte Endonezya’da üretilecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’na bağlı birimlerde aktif olarak kullanılan ANKA İHA, şimdiye kadar Tunus, Cezayir, Kazakistan, Malezya ve Çad gibi ülkelere ihraç edildi.

ANKA İHA

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen ve ilk uçuşunu 2010 yılında gerçekleştiren ANKA İHA, gece ve gündüz, zorlu hava koşullarında dahil olmak üzere çalışabilen, yüksek çözünürlüklü kamerasıyla keşif, gözetleme, sabit-hareketli hedef tespiti, teşhis ve tanımlama gibi üstün performans görevlerini yerine getirebilme yeteneğine sahiptir. Ayrıca, 17 metre kanat açıklığına sahip olan ANKA, 350 kg’a kadar farklı mühimmat ve yükler taşıyabilmektedir.

Tamamen otonom iniş, seyir ve dönüş kabiliyetine sahip olan ANKA, 30 saatten fazla görev süresine sahiptir ve 30.000 feet yükseklikte uçabilmektedir. Bugüne kadar 170.000 saatin üzerinde uçuş gerçekleştiren ANKA, ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi ile entegre edilerek birden fazla sistemin aynı anda koordinasyonu sağlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.