Yeni füzelere sahip ilk İsrail denizaltısı denize indirildi

16.08.2023
A+
A-
Yeni füzelere sahip ilk İsrail denizaltısı denize indirildi

INS Drakon Denizaltısı, Almanya’da denize indirildi. İsrail Donanması için önemli bir gelişme olan bu yeni denizaltı, gizli özelliklerle donatılmış bir platform olacak.

İsrail Donanması, denizaltı gücüyle ünlüdür. Şu anda kullanımda olan 5 adet Dolphin-I/II sınıfı denizaltının nükleer başlıklı füzeler taşıdığı bilinmektedir. Son eklenen denizaltı olan INS Drakon ise Almanya’nın Kiel kentinde sessizce denize indirildi ve daha büyük füzelere sahip olduğu görülmektedir.

INS Drakon, İsrail’in en yeni denizaltısı olarak Kiel kentinde suya indirildi. Dolphin-II sınıfının bir varyasyonu olan INS Drakon, önceki denizaltılardan daha büyük ve daha uzundur. Yelkeni ise dikkat çekici bir özelliktir ve gelişmiş yeni füzelerle donatılmıştır.

Naval News’e göre; Dolphin-II, hava bağımsız tahrik sistemine (AIP) uyum sağlamak için daha uzun bir gövdeye sahiptir. INS Drakon da Dolphin-II sınıfını temel alarak geliştirilen Dakar sınıfının bir devamı olarak düşünülebilir.

Denizaltılar daha önce de füze siloları ile donatılmıştı. Ancak Alman tasarımı denizaltı, modern bir tasarım olarak bu özelliğe sahip ilk denizaltıdır.

Uzun gövde ve yelken, birkaç metre genişliğinde, 4 metre uzunluğunda ve 11 metre derinliğinde bir alan yaratmaktadır. Bu alana 2 büyük füze silosu veya daha küçük füze siloları yerleştirilebilir. Ayrıca füzelerin nükleer silahlı olabileceği düşünülmektedir.

Büyük yelkenin başka amaçlar için kullanılabileceği düşünülmektedir. Örneğin, özel kuvvetler ekipmanıyla ilgili olabilir veya otonom sualtı araçları, insansız hava araçları, dolanan mühimmatlar ve bir kurtarma denizaltısı için bir hangar olarak kullanılabilir.

İsrail Donanması/Dolphin-II Sınıfı Denizaltı/Naval News
İsrail Donanması/Dolphin-II Sınıfı Denizaltı/Naval News

Yeni Füzeler

Denizaltının sahip olduğu yeni füzelerin tam niteliği hakkında şu anda sadece tahminlerde bulunabiliriz. Muhtemelen balistik füzelerdir ve güdümlü bir terminal aşamasına sahiptirler. Ancak İsrail, bu konuda detayları gizli tutmaktadır.

Füze tüplerinin yelkenin altına yerleştirilmesi, daha uzun füzelerin yerleştirilmesine olanak sağlar. Yelkenin uzunluğu ve denge göz önünde bulundurularak ağırlık ve stabilite hesaba katılmalıdır.

İlginç bir şekilde, yelkende yeni füzeler olmasına rağmen, denizaltının pruvasında hala dört ekstra torpido kovanı bulunmaktadır. Bu kovanların İsrail tarafından geliştirilen seyir füzeleri için olduğu düşünülmektedir.

Popeye Turbo
Popeye Turbo Denizaltı Konuşlu Seyir Füzesi

Silahlanma Hakkında Yeni Bir Gizem

Nükleer harp başlıklı seyir füzeleri için hem torpido tüplerine hem de dikey fırlatma tüplerine sahip olmak analistleri şaşırtmış olabilir. Bu da yeni füzelerin doğrudan seyir füzelerinin yerini almayacağına işaret etmektedir.

Bunun bir açıklaması, yeni silahların henüz kullanıma hazır olmayabileceğidir. INS Drakon denizaltısı, füzeleri test etmek için kullanılabilir. Dolayısıyla torpido kovanlarının muhafaza edilmesi, geçiş sürecinde nükleer caydırıcılığı sürdürmeye yardımcı olacaktır.

Muhtemelen füzelerden bir seti konvansiyonel, diğer seti ise nükleer silahlıdır. Böylece nükleer caydırıcılık devam ederken kara saldırı görevleri gerçekleştirilebilir.

Denizaltının tam yetenekleri için biraz daha zaman gerekecektir. İsrail Donanması bazı bilgileri gizli tuttuğu için tüm detayları öğrenmek mümkün olmayabilir. Ancak yeni görüntüler geldikçe daha fazla bilgiye ulaşmak mümkün olacaktır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.