Romanya ile Fransa arasındaki korvet anlaşması iptal

16.08.2023
A+
A-
Romanya ile Fransa arasındaki korvet anlaşması iptal

Romanya ve Fransa arasındaki korvet anlaşmazlığı olumsuz bir şekilde sonuçlandı.

Romanya Savunma Bakanlığı, 2019 yılında Fransız Naval Group ile Gowind 2500 Sınıfı korvetlerin tedarikine yönelik yapılan anlaşmada ortaya çıkan sorunlar nedeniyle Fransa’dan korvetlerin tedarikini iptal etti.

Romanya, donanmanın ihtiyaçları doğrultusunda 2019 yılında bir korvet tedarik ihalesi başlatmış olup bu ihaleyi Fransız merkezli Naval Group şirketi, Gowind 2500 Sınıfı korvetler teklifiyle kazandı.

İhale sonrasında Romanya Savunma Bakanlığı, Naval Group ile Romanya’da bulunan Köstence Tersanesi arasında ilgili korvetlerin inşası için bir iş ortaklığı kurulduğunu duyurdu. Orijinal anlaşmaya göre, bu ortaklık Romanya Deniz Kuvvetleri için dört adet Gowind 2500 sınıfı korvet inşa etme görevi aldı.

Ancak, Fransız yetkililer tarafından da doğrulandığı üzere, Naval Group ile Köstence Tersanesi arasındaki mali anlaşmazlıklar nedeniyle projede ilerleme sağlanamadı.

Romanya Savunma Bakanlığı, 2022 boyunca Naval Group ve Köstence Tersanesi’nin sözleşmeyi imzalaması için verilen süreyi defalarca uzatma yoluna gitti. Ancak bu uzlaşmacı tavrına rağmen istediğini elde edemeyen bakanlık, son olarak Fransız şirkete sözleşmenin imzalanması için bir ihtar çekti. Romanya Savunma Bakanı Angel Tîlvăr, Haziran 2023’te yaptığı açıklamada, “Fransız tarafı önümüzdeki üç gün içinde sözleşmeyi imzalamazsa, MApN, ikinci sıradaki Hollandalı Damen ile görüşmelere başlayacak.” şeklinde ifade kullandı.

Romanya’nın bu ihtara da cevap alamaması üzerine, 2019 yılında Naval Group ile yapılan korvet anlaşmasını iptal etme kararı aldığı bildirildi. Romanyalı yetkililer, ikinci sırada yer alan Hollandalı Damen Tersanesi ile Sigma 10514 korveti için görüşmelere başlayacaklar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.