Erkek ve Kadın Subay Alımı

30.09.2019
A+
A-
Erkek ve Kadın Subay Alımı

Subaylık; askerliğin en gözde rütbelerinden birsi. Her asker olmak isteyenlerin hayali olan subaylık için sonunda beklenen açıklama geldi. Açıklama bizzat Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapıldı. Milli Savunma Bakanlığı, yaptığı duyuruyla beraber subay olmak isteyen erkek ve kadınların kafasındaki soru işaretlerini giderdi. Öyle ki duyuruda erkek ve kadın subay alımı yapılacağı açıklandı. Kısa sürede subay olmak isteyen adaylar arasında sevince sebep olan bu açıklamanın ardından herkes başvurunun nasıl yapılacağını araştırmaya başladı.

Muvazzaf subaylık açıklaması

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada muvazzaf subaylığa da değinilerek bazı önemler bilgiler verildi. İşte Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama;

-Bu başvuru kılavuzunun ilgili bölümlerinde; Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına (yer sınıflarına) muvazzaf subay olarak istihdam edilmek üzere kimlerin başvuru yapabilecekleri, başvuruların nasıl ve nereye yapılacağı, seçim aşamaları, değerlendirme esasları ile muvazzaf subaylığa ilişkin genel bilgiler yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinde ihtiyaç duyulan kontenjanlar doğrultusunda muvazzaf subay olarak yer almak istiyorsanız, bu kılavuzdaki bilgileri dikkatle okuyarak başvuruda bulunabilirsiniz.

-Muvazzaf Subay, 926 sayılı TSK Personel Kanunu kapsamında, en az dört yıl süreli fakülte veya yüksekokulları bitiren ve kılavuzun müteakip bölümlerinde açıklanan şartları sağlayan kadın veya erkeklerden istihdam edilen subaylardır.

-Muvazzaf subay adaylarından, tüm seçim aşamalarını geçmelerini müteakip, başarı sıralaması ve yapılacak tercihler esasına göre kontenjana girenler “Subay Temel Askerlik ve Subaylık Anlayışı Kazandırma (SUTASAK) Eğitimi”ne tabi tutulacaktır. Eğitimi başarıyla tamamlayanlar, “Teğmen” rütbesiyle istihdam edildikleri sınıfıyla ilgili kursa gönderileceklerdir. Söz konusu kursu başarı ile bitirenler yerleştirildikleri Kuvvet Komutanlığında uygun kadrolara atanarak göreve başlayacaklardır.

Yapılan bu açıklamayla beraber erkek ve kadın subay alımı olacağını öğrenen adaylar, bir an önce 61 sayfadan oluşan başvuru kılavuzunu okumaya başladılar. Siz de şayet başvuruda bulunacak iseniz mutlaka bu kılavuzu okumalısınız. Zira bu kılavuzda muvazzaf subaylık başvurusu için aranan şartlarla beraber yönetmelikler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Her askerlik işlemlerinde olduğu gibi muvazzaf subaylık başvurusu e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.