Askerlik Tecil Bozdurma Nasıl Yapılır?

29.09.2019
A+
A-
Askerlik Tecil Bozdurma Nasıl Yapılır?

Öncelikle okul veya başka sebeple tecili olan asker adaylarının kafasındaki soru işaretini giderelim. Evet, teciliniz var iken askerlik tecil bozdurma yöntemi sayesinde tecilinizi kaldırabilir ve askere gidebilirsiniz. Lakin bilmeniz gerekiyor ki askerlik tecil bozdurma işlemini tekrar geri alamıyorsunuz. Yani tecilinizi kaldırdığınız an artık askerlik yapmak için uygun bir aday haline geliyorsunuz.

Askerlik tecil bozdurma işlemi nasıl yapılır?

Eskiden bu işlemler askeriyelerden yapılıyordu ki bu da çok zorlu bir süreçti. Hem koşturmak hem de uzun sıralar beklemek gerekiyordu ama günümüz gelişen teknolojisi sayesinde artık birçok işlem gibi bu işlem de e-Devlet üzerinden halledilebiliyor. Artık e-Devlet üzerinden askerlik işlemlerinin yapılmasıyla beraber gelen özelliklerden birisi askerlik tecil bozdurma işlemi oldu.

Tecilini bozdurmak isteyen bir genç, e-Devlet hesabına girerek e-yoklama sistemi üzerinden tecilini kaldırabiliyor. Bu sayede sıra beklemekten de kurtulan adaylar işlemlerini dakikalar içerisinde halledebiliyorlar. Askere gidecekler için büyük kolaylık sağlayan e-Devlet, birçok askerlik işlerinin halledilmesine olanak sağlıyor.

Askerlik tecil bozdurma işlemi için ücret yatırmak gerekiyor mu?

Hayır, hiçbir ücret ödemeden kolayca e-Devlet üzerinden hallediliyor. Herhangi bir hizmet bedeli veya ücret talep etmeyen Milli Savunma Bakanlığı, adayların işlemlerini ücretsiz sağlamasına izin veriyor. Tek yapmanız gereken buradan e-yoklama yani ASAL sistemine giriş yapmak. Ardından orada bulunan tecil kaldırma işlemini gerçekleştirmek.

Askerlik tecil bozdurma işlemini kimler yapabilir?

Askerlik tecil bozdurma işlemi yapmak için öncelikle askerliğiniz daha önce tecil ettirilmiş olması gerekiyor. Okul, sağlık veya özel talep doğrultusunda 1-2 yıl tecil ettirilen askerlikler, böylelikle erteleniyor. Ama bu tecili bozdurup askere gitmeyen isteyenler e-Devlet üzerinden işlemlerini gerçekleştirerek ASAL yoklama için kendilerini uygun konuma getiriyorlar

Askerlik tecil bozdurma işleminden sonra ne oluyor?

Askerlik tecil bozdurma işleminden hemen sonra sistem adayları ASAL yoklama dahil ettiği için adayların bir an önce aile hekimliğine başvurarak askerlik işlemlerini başlatmaları gerekiyor. Aile hekimleri tarafından verilen rapor askerlik şubesine götürüldüğünde artık celp dönemi tarihi öğreniliyor. Artık adaylar teslim olacağı tarihi beklemeye başlıyorlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.